illustration-image-of-the-header

Víťazný obraz, na ktorom je žena s deťmi pri krbe.

Súťaž a výhercovia Zelený svet

13. 06. 2024  |  Vykurovanie

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zorganizovala 28. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže Zelený svet, tento rok s témou "Teplo môjho domova."


Dymiaci komín na rodinnom dome.

Kroky na zlepšenie kvality ovzdušia v Prešovskom kraji

10. 06. 2024  |  Ovzdušie

Naprieč krajmi s oblasťami, ktoré majú problém s kvalitou ovzdušia, práve prebiehajú práce na vypracovaní Programu na zlepšenie kvality ovzdušia (PZKO). Slovenský hydrometeorologicky ústav (SHMÚ) vyčlenil na základe merania a modelovania tzv. oblasti riadenia kvality ovzdušia (ORKO). Každý kraj je špecifický svojimi podmienkami v kvalite ovzdušia, čo sa ukázalo v rozdielnych problémoch so znečisťujúcimi látkami v danej lokalite. Prešovský kraj (PSK) nepatrí medzi kraje s najhoršou kvalitou ovzdušia, no neznamená to, že nie je čo zlepšovať.


Rastlina rastie na vyprahnutej zemi.

Svetový deň životného prostredia 2024

05. 06. 2024  |  Ovzdušie

Deň 5. jún sa každoročne oslavuje ako Svetový deň životného prostredia, pretože v tento deň v roku 1972 sa konala Štokholmská konferencia o životnom prostredí človeka. Táto konferencia sa stala medzníkom, stretli sa na nej vládni úradníci, vedci a environmentálni aktivisti z celého sveta, aby diskutovali a zdieľali svoje rastúce obavy z degradácie životného prostredia.


Kominár s klobúkom sedí na komíne

Na ďalšiu vykurovaciu sezónu sa pripravte už teraz

31. 05. 2024  |  Vykurovanie

Teraz je ten správny čas pripraviť sa na ďalšiu sezónu. Kotly, krby, kachle, či pece, ktoré nám počas zimných dní pomáhajú udržiavať teplo domova, treba vyčistiť, skontrolovať a v prípade potreby na nich vykonať patričnú údržbu.


Stavbár si opera rúry o plece a usmieva sa do kamery.

Stavebné firmy, hláste sa!

20. 05. 2024  |  Vykurovanie

Pripravuje sa nová výzva Obnov dom mini a hľadáme stavebné podniky z Banskobystrického a Košického kraja, ktoré by sa zapojili do obnovy rodinných domov. Zapojiť sa môžu taktiež firmy, ktoré nemajú sídlo v spomínaných krajoch, ale vedia zabezpečiť úspešnú realizáciu stavebnej práce v menovaných oblastiach.  


Deti kráčajú po ulici s nápisom "Pozor deti".

Do školy po vlastných – Základná škola Golianova

13. 05. 2024  |  Mobilita

Aktivita „Do školy po vlastných“ má za cieľ podporiť udržateľné formy dopravy v okolí škôl. V Banskej Bystrici sme v rámci pilotného projektu oslovili ZŠ Golianova v mestskej časti Uhlisko, ktoré sa vyznačuje vysokou intenzitou dopravy, a to najmä v čase rannej špičky.


Stará žena používa inhalátor

Svetový deň astmy - Znečistenie ovzdušia ako rizikový faktor

07. 05. 2024  |  Ovzdušie

Výskyt astmy sa podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) za posledných 10 rokov zdvojnásobil. Podľa odhadov WHO trpí vo svete astmou asi 300 miliónov ľudí a do roka 2025 to bude ešte o 100 miliónov viac. Problémy ľudí s astmou si tento rok pripomíname 7. mája v Svetový deň astmy.


Námestie SNP v Banskej Bystrici

Spoločne za lepšou kvalitou ovzdušia v Banskobystrickom kraji

06. 05. 2024  |  Ovzdušie

V súvislosti s pripravovaným Programom na zlepšenie kvality ovzdušia (PZKO) v zóne Banskobystrický kraj, Okresný úrad v sídle kraja v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Banskobystrickým samosprávnym krajom organizuje vo vybraných mestách 5 stretnutí so zástupcami samospráv.


čistejšie ovzdušie, osveta, kvíz, správne kúrenie, meranie vlhkosti dreva

Talent Expo 2024

02. 05. 2024  |  Osveta

Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM) organizoval na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici podujatie TalentExpo, ktorého témou bola veda a výskum. Na podujatí už na národnej úrovni súťažilo vyše 120 nadaných mladých talentov v olympiádach vedy a techniky, ktorí vyhrali regionálne kolá súťaží. Počas dvoch dní riešili zadania úloh.

 


Chlapec sedí na pláži a díva sa na vrtuľky zapichnuté v piesku

Pripomíname si Deň Zeme - dnes je to už 54 rokov

22. 04. 2024  |  Ovzdušie

Deň Zeme každoročne oslavujeme 22. apríla. Mimochodom, všimli ste si, že anglický názov tohto sviatku,  Earth Day, sa nápadne podobá na Birth Day (narodeniny)?!