Aktualita
Výsadba drevín v Banskobystrickom samosprávnom kraji
17. 12. 2024 Ovzdušie
Aj keď sa to mnohým nezdá, prelom novembra a decembra je ten pravý čas, kedy sadiť stromy. Listy už opadli, strom si do koreňov uložil zásobné látky, ktoré mu pomôžu prečkať zimu. Niekoľko obcí Banskobystrického kraja sa tak aj tento rok rozhodlo v spolupráci s projektom Populair pristúpiť k výsadbe, ktorá okrem významnej funkcie pri zmierňovaní dopadu zmeny klímy, prispeje aj k zlepšovaniu kvality ovzdušia. Zároveň bude potešením pre oko ľudí, čo prejdú okolo.
Dreviny v krajine boli a sú vysádzané z rôznych pohnútok. Môže to byť produkcia ovocia, snaha o vytvorenie hniezdnych biotopov pre rôzne druhy zvierat, alebo potreba zníženia vplyvu vetra. Takto sú vysádzané ovocné sady, aleje, vetrolamy, či remízky.
V spolupráci s Banskobystrickou regionálnou správou ciest, členmi poľovníckeho združenia, aktívnymi dôchodcami, či školákmi, bola vysadená pilotná časť aleje z Jarabiny oskorušovej, medzi obcami Hronsek a Veľká Lúka. Cesta III. triedy, ktorá prechádza poľnohospodárskou krajinou, si priam žiadala aktivitu miestnych ľudí, ktorí s rešpektom voči poľnohospodárom aj bezpečnosti cestnej premávky, konzultovali výsadbu s dotknutými subjektami.
„Len zodpovedne a dôsledne vysadený strom má šancu dožiť sa dospelosti a ponúkať benefity, ktoré od neho očakávame. Dnes sme vysadili prvých 50 Oskoruší. Budeme radi, ak sa nám podarí pokračovať v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom a aleju doplníme na 250 jedinečných stromov, ktoré budú nádherne dotvárať krajinu,“ zdôraznil starosta obce Hronsek, Ing. Miroslav Ostrihoň, PhD.
Práve preto je neoceniteľná spolupráca s Dobrovoľným hasičským zborom. Aj jeho členovia sa zúčastnili výsadby v Hronseku a podobne ako aj v meste Jelšava, v letných mesiacoch zabezpečia polievanie, tak potrebné pre prežitie vysadených stromov v horúcich dňoch.
Organizácia Mestské lesy Jelšava sa rozhodla pre návrat solitérov na lúky a pasienky v ich správe, ktoré budú nielen významným krajinotvorným prvkom, ale aj zdrojom potravy pre lesnú zver, ktorá tak nebude vyhľadávať zdroj obživy v blízkosti ľudských sídiel. Takéto stromy na lúkach pod lesom sú aj častým cieľom prechádzok, či potuliek ľudí krajinou.
V gescii Slovenských magnezitových závodov Jelšava sa vedenie na čele s generálnym riaditeľom, Ing. Romanom Gažúrom, na sté výročie založenia podniku zhodlo na zámere uskutočniť výsadbu stromov. Zamestnanci podniku v tejto súvislosti vysadili na rekultivovanej halde Kohútik 100 sadeníc rôznych odrôd hrušiek. Výsadba stromov, doplnená rekultiváciou odkaliska, kde po zazemnení prebehol výsev špeciálnej lúčnej zmesi, ktorú aktuálne spása stádo hovädzieho dobytka. To všetko spolu so založením včelstiev napomôže k zlepšovaniu stavu životného prostredia, biodiverzity a celkovo kvalite ovzdušia.
Ďalšími obcami na Gemeri, kde prebehla výsadba v tomto roku, boli obce Ivanice a Včelince.
Vedenie obce Ivanice dlhodobo rieši možnosti zlepšovania kvality ovzdušia prostredníctvom osvetových kampaní, environmentálnej výchovy ale aj výsadbou stromov. Tentokrát sa im podarilo získať financie z nadačných zdrojov.
Obec Včelince pokračuje vo výsadbe lipovej aleje, ktorá nahradila prestarnutú aleju jabloní. „Som včelár, vidím ako sa znižuje možnosť paše pre opeľovače. Zároveň vnímam v našej nížinnej krajine absenciu stromov. Tak ich s mojimi chlapmi vysádzame,“ zhodnotil spoluprácu s Banskobystrickým samosprávnym krajom starosta obce, Ing. Ľubomír Kosztúr.
Autorom publikácie Krajina, stromy a my je Ladislav Bíro, manažér kvality ovzdušia pre Banskobystrický kraj. Nájdete ju na:
https://populair.sk/storage/web-documents/1221/krajina-stromy-a-my.pdf