illustration-image-of-the-header

Víťazný obraz, na ktorom je žena s deťmi pri krbe.

Súťaž a výhercovia Zelený svet

13. 06. 2024  |  Vykurovanie

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zorganizovala 28. ročník medzinárodnej umeleckej súťaže Zelený svet, tento rok s témou "Teplo môjho domova."


Kominár s klobúkom sedí na komíne

Na ďalšiu vykurovaciu sezónu sa pripravte už teraz

31. 05. 2024  |  Vykurovanie

Teraz je ten správny čas pripraviť sa na ďalšiu sezónu. Kotly, krby, kachle, či pece, ktoré nám počas zimných dní pomáhajú udržiavať teplo domova, treba vyčistiť, skontrolovať a v prípade potreby na nich vykonať patričnú údržbu.


Stavbár si opera rúry o plece a usmieva sa do kamery.

Stavebné firmy, hláste sa!

20. 05. 2024  |  Vykurovanie

Pripravuje sa nová výzva Obnov dom mini a hľadáme stavebné podniky z Banskobystrického a Košického kraja, ktoré by sa zapojili do obnovy rodinných domov. Zapojiť sa môžu taktiež firmy, ktoré nemajú sídlo v spomínaných krajoch, ale vedia zabezpečiť úspešnú realizáciu stavebnej práce v menovaných oblastiach.  


Skupina ľudí stojí pred orezanou vŕbou

Návrat k starým zvykom alebo ako si zabezpečiť palivové drevo

08. 04. 2024  |  Vykurovanie

Kedysi bolo v nížinatých územiach Slovenska bežné, že si ľudia zadovážili palivové drevo orezávaním vŕb rastúcich na brehu tokov a potokov. Okrem tieňa, ktorý košaté stromy poskytovali pasúcim sa stádam, hustý koreňový systém spevňoval brehy, no hlavný benefit vŕb bol v podobe prútia a dreva. Mohli to byť vŕby, ale aj hraby, duby, agáty či jasene.


Smog okolo rodinných domov

Smog náš každozimný

12. 01. 2024  |  Vykurovanie

Mrazivé teploty so sebou prinášajú rôzne problémy. Jedným z nich, ktorý si možno veľa ľudí neuvedomuje, je výrazne zhoršená kvalita ovzdušia. Prečo sa to deje a prečo by nás to malo zaujímať?


Dvaja ľudia prikladajú drevo do krbu

Ako správne založiť oheň?

04. 01. 2024  |  Vykurovanie

Poviete si, že oheň vedeli zrejme založiť aj neandertálci. Aká je to už len veda. Tak ako aj pri iných činnostiach, aj tu môžete vykonať aktivitu správnym a nesprávnym spôsobom. Nebojte sa, správne založiť oheň nie je žiadna jadrová veda. Vďaka nasledovnému postupu vyriešite súčasne hneď niekoľko problémov.


Kotol

Ako si vybrať kotol?

13. 12. 2023  |  Vykurovanie

V snahe zabezpečiť optimálny výkon vykurovacieho systému často spotrebitelia investujú do kotla s vyšším nominálnym výkonom, veriac, že to zaručí účinnejšie vykurovanie. Avšak, realita je často odlišná. V prípade predimenzovaných kotlov sa po rýchlom ohriatí systému výkon potrebuje znížiť, čo so sebou prináša nežiaduce vedľajšie účinky.


Muž umýva auto a vedľa je zadymený kotol

Starať sa o vykurovacie zariadenie sa oplatí

01. 12. 2023  |  Vykurovanie

O auto sa staráme, aby nás odviezlo bezpečne tam, kde potrebujeme. To isté platí aj pre vykurovacie zariadenia. Dobrý technický stav je nevyhnutnou podmienkou pre spoľahlivé dodanie tepla do nášho domova. Kotol nepodliehajúci pravidelnej údržbe má kratšiu životnosť, je menej účinný, takže miniete viac peňazí za palivo a v neposlednom rade riskujete požiar.


Horenie dreva

Tipy, ako kúriť efektívnejšie, čistejšie a ušetriť za drevo

08. 11. 2023  |  Vykurovanie

Väčšina z nás si myslí, že kúriť drevom je ľahké a nie je na tom čo pokaziť. To, v čom kúrime, čím kúrime a ako kúrime ale ovplyvňuje našu spotrebu dreva a v neposlednom rade aj kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Možno viacero z týchto rád už dávno poznáte, no viete aj prečo je to tak? Ak sa už riadite týmito zásadami, je to skvelé, ale možno budete vedieť poradiť susedovi, čo vám zadymil vyvešanú bielizeň.


diskutujúci sediaci v štúdiu,

Denný magazín o živote v regiónoch

17. 03. 2023  |  Vykurovanie

Šírenie osvety v oblasti kvality ovzdušia je proces neustálej propagácie. O ochrane ovzdušia a krokoch pre jeho zlepšenie sa snažíme informovať verejnosť z čo najväčšieho množstva mediálnych výstupov. Jednou z foriem je aj diskusná relácia. Viac sa môžete dozvedieť vo videu.