illustration-image-of-the-header

Blogy

Domov Blogy
Deti sa prechádzajú po nelegálnej skládke odpadu

Kým máme na Slovensku osady a getá, chudobní sme všetci

24. 09. 2024  |  Blog | Basta Veronika

Príjmová situácia mnohých domácností na Slovensku má oveľa väčší dopad na kvalitu a dostupnosť bývania ako vo vyspelých krajinách Európskej únie. Fyzická dostupnosť bývania na Slovensku meraná počtom bytov na 1000 obyvateľov patrí k najnižším v EÚ. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat je Slovensko druhou najchudobnejšou krajinou Európskej únie. Horšie je na tom už len Bulharsko. Za posledných takmer 16 rokov nám prišlo od európskych daňovníkov 24 miliárd eur, no my sme, žiaľ, túto príležitosť nevyužili naplno.


Záber na podujatie so stánkami a ľuďmi.

V Trenčianskom kraji sme skúmali význam lesov a kyslých dažďov

13. 06. 2024  |  Blog | Baďurová Renčová Petra

Aký vplyv majú kyslé dažde na lesy? Máme u nás na Slovensku vôbec kyslé dažde? Alebo... prečo fungujú stromy ako lapače prachu? Ktoré stromy sú v tom najlepšie a koľko prachových častíc dokážu zachytiť? Na takéto, ale aj na kopec ďalších zaujímavých otázok, sme hľadali odpovede spolu s desiatkami zvedavých detí, učiteľov a okoloidúcich dospelých.


Deti bicyklujú po cyklotrase

Prečo sa cyklotrasy nebudujú pre cyklistov?

22. 05. 2024  |  Blog | Mičáková Katarína

Dnes je výnimočný deň, mám home-office. V čase písania úvodu tohto blogového príspevku bol apríl, vonku pofukoval vietor a v Cíferi, v ktorom žijem so svojou rodinou, sme mali 3°C. Brrr... Keď som vyšla na dvor so svojimi dvoma jazvečíkmi, vytiahla som aj moju zimnú čiapku a na scénu prišiel aj dlhý kabát.


Deti v škôlke sedia na zemi s manažérkami kvality ovzdušia.

28 prednášok o „neviditeľnom“ v Trnavskom kraji

02. 05. 2024  |  Blog | Mičáková Katarína

Naša planéta, ktorá je naším domovom, čelí denno-denne rôznym environmentálnym výzvam, ktoré ovplyvňujú naše prostredie a životné podmienky. Toto je fakt, ktorý by nejeden mileniál a staršia generácia spochybnili len veľmi ťažko. Okolo nás určite všetci vnímame stále viac rušnejšie mestá, zvyšujúcu sa intenzitu extrémnych poveternostných podmienok, teplejšie zimy a letá, či miznutie rôznych druhov rastlín a živočíchov.


Manažérky kvality ovzdušia s kominárom

Trnavské manažérky kvality ovzdušia v teréne

18. 01. 2024  |  Blog | Mičáková Katarína

Prvá polovica nášho projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia je za nami a ako mnohým, aj nám sa zažiadalo zbilancovať naše doterajšie pôsobenie. Ako už vyplýva z názvu nášho projektu, našim hlavným cieľom je zlepšiť kvalitu ovzdušia. Naša práca sa v základe delí na dve časti, a to administratívnu činnosť v kancelárii a prácu v teréne. V Trnavskom kraji (TTSK) takto pôsobím ako manažérka kvality ovzdušia spoločne s mojou kolegyňou Martou Bejdákovou z Trnavského samosprávneho kraja.