illustration-image-of-the-header

Blogy

Domov Blogy
Pani s bicyklom stojí pri stánku Prešovského kraja

Prešovský kraj tento rok vytvoril množstvo aktivít v rámci udržateľnej mobility

25. 09. 2023  |  Blog | Luterančík František

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa dlhodobo angažuje v tvorbe priaznivých podmienok pre podporu nemotorovej dopravy a udržateľnej mobility. Pre cyklistov, ale aj milovníkov iných športov zorganizoval niekoľko zaujímavých  podujatí, ktoré stoja za zmienku. Prinášame Vám niektoré z nich, nakoľko podpora nemotorovej dopravy nie len v rámci rekreácie, ale aj dopravy do práce či školy, alebo aj na dovolenku, zlepšuje kvalitu ovzdušia a zdravie obyvateľov v kraji.


Utrecht, Holandsko - porovnanie roku 1980 a 2022

Bicykel, ako všestranne použiteľný dopravný prostriedok? Dá sa to!

22. 09. 2023  |  Blog | Valašková Miroslava

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility si pripomíname, že prepravovať sa dá nielen autom. Bicykel je môj obľúbený a najčastejší spôsob prepravy. Po meste je to zároveň aj najrýchlejší a najefektívnejší dopravný prostriedok. Nestojíte v zápchach, nemusíte hľadať parkovacie miesto a je to zadarmo. Navyše vás to skvele nabudí a zaručí vám to každodenný zdravý pohyb.


More a promenáda s kaviarňami

Kvalita ovzdušia na dovolenkách v zahraničí

12. 09. 2023  |  Blog | Bejdáková Marta

Po pár rokoch som bola opäť s rodinou pri mori. Do Grécka jazdíme autom. Dlhá cesta vedie cez štyri štáty, čo je šanca vidieť a aj zažiť zaujímavé veci. Stalo sa. Moja práca je prioritne zameraná na zlepšenie kvality ovzdušia na miestnej a regionálnej úrovni. Preto ma upútalo zopár „ovzdušiarských“ situácií, ktoré buď priamo či nepriamo súvisia s kvalitou ovzdušia.


Žlté bicykle naukladané vedľa seba na ulici

Do práce na bicykli s Populairom 2023

15. 08. 2023  |  Blog | Valašková Miroslava

Ako každý rok, aj v roku 2023 sme sa z projektu LIFE Populair tešili na jún, kedy sa opäť raz rozbehne obľúbená kampaň Do práce na bicykli (DPNB). Nie že by sme iné mesiace v roku jazdili do práce autami, väčšina z nášho tímu jazdí do práce na bicykli, pešo alebo MHD celoročne.


Žena kýcha do vreckovky

Alergie, astma v environmentálnom a sociálnom kontexte

27. 07. 2023  |  Blog | Basta Veronika

Každoročne si dňa 8. júla pripomíname Svetový deň alergií – aktuálne najčastejšie chronické ochorenie v Európe. Lekári odhadujú, že v roku 2025 bude zápasiť s alergiou až polovica európskej populácie. Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne až traja z desiatich Slovákov, v prípade astmy ide o jedného z desiatich Slovákov.


Graf odpovedí verejnosti

Čo si myslí verejnosť? Kto nám na Slovensku najviac špiní vzduch?

12. 07. 2023  |  Blog | Mičáková Katarína

Mesiac jún bol z nášho pohľadu mimoriadne produktívny na podujatia rôzneho charakteru a my sa cítime úprimne poctení, že sme mohli byť súčasťou mnohých z nich. Veríme, že počas našich stretnutí ste sa dozvedeli v našom projektovom stánku veľa nových a zaujímavých informácií o kvalite a ochrane ovzdušia, zabavili ste sa s nami v rámci tvorivých workshopov, predvádzaných experimentov, či vedomostných kvízov.


Odovzdávanie ceny cyklistovi

Na slovíčko s krajskou cyklokoordinátorkou TTSK Silviou Prokopovou

22. 03. 2023  |  Blog | Bejdáková Marta

Jar už klope na dvere. Pre mnohých z nás je to čas, kedy je potrebné technicky skontrolovať či opraviť bicykel. A začať jazdiť nie len na výlety, ale aj denne do práce. Aby sme mohli bezpečne používať dopravnú cykloinfraštruktúru v mestách a obciach, je potrebné ju správne vybudovať. 


tri fotky dievčatka ktoré sa postupne stráca, reprezentuje to jej chradnúce zdravie

KANÁRIKOM V UHOĽNEJ BANI? Príbeh dievčatka Ella, ktoré umrelo na následky znečisteného ovzdušia

15. 02. 2023  |  Blog | Basta Veronika

Dnes je presne 10 rokov od Ellinho úmrtia. 15. februára 2013 jej krátky život ukončil hrozivý astmatický záchvat. Ella bola hravé a šťastné dieťa vyrastajúce v juhovýchodnom Londýne, v tom čase jednom z najviac znečistených miest z pohľadu kvality ovzdušia. Jej veľkým snom bolo lietať a byť lekárkou leteckej záchrannej služby. Astmu dostala tesne pred siedmymi narodeninami.


Ulice plné áut

Ulice vraj patria všetkým. Kedy sa to zmenilo?

03. 02. 2023  |  Blog | Mičáková Katarína

Som mama dvoch malých dievčatiek a žijem v obci Cífer. Naša obec sa počtom obyvateľov, približne 4 700, považuje za najväčšiu obec v okrese Trnava. Žijem tu od svojho narodenia až do súčasnosti. Niekto si možno pri čítaní týchto riadkov povie, že nemám toľko odžité, ale ako dieťa narodené tesne pred nežnou revolúciou si pamätám ulice v úplne inom šate ako sú známe dnes. Samozrejme rozvoj, či už hospodársky alebo sociálny bol žiaduci. Ale zmenilo sa všetko len k lepšiemu?