illustration-image-of-the-header

Blogy

Domov Blogy
Cyklochodník v parku

Do práce na bicykli

10. 11. 2022  |  Blog | Bejdáková Marta

Moje rýchle a krátke kardio cvičenie je jazda na bicykli každý deň ráno do práce a popoludní späť domov v meste. Ešte pred pár týždňami som si vychutnávala príjemné a svieže letné rána, lebo som vedela, že popoludní bude horúci a suchý vzduch. Teraz je tu krásna jeseň. Všade navôkol sú farebné stromy a ani popadané lístie na zemi mi neprekáža.


Cyklisti na horských cestách, ktorých obiehajú autá

Nielen bicyklový utorok cezpoľného

10. 10. 2022  |  Blog | Baďurová Renčová Petra

Je to ako za odmenu, nechať si vlasy rozčechrať miernym vetríkom, do pľúc nasávať svieži čerstvý vzduch. Pozorovať, ako sa slnko prediera spoza obzoru a jeho lúče postupne zaplavujú široké okolie. Polia posiate pšenicou, sójou alebo slnečnicou. V diaľke sa vynárajú paneláky najväčšieho sídliska krajského mesta, a aj to sídlisko sa zdá byť akési prívetivejšie.


Portrétová fotka kominára

Na kontrole s kominárom

10. 08. 2022  |  Blog | Bejdáková Marta, Mičáková Katarína

Prednedávnom som napísala krátky príspevok o tom, ako je potrebné pripraviť sa na ďalšiu vykurovaciu sezónu už teraz. Jedným z dôležitých bodov bola aj kontrola a údržba malých zdrojov znečisťovania ovzdušia (kam patria napr. krby, kachle, kotly) a k nim prislúchajúcich spalinových ciest. Aby sa nenaplnilo známe porekadlo „Vodu káže, víno pije“, v uplynulom období som aj ja kontaktovala Komoru kominárov Slovenska a objednala si služby kominára.


Muž otáča mäso na grile

Čo spája fajčenie, grilovanie a kúrenie?

16. 06. 2022  |  Blog | Baďurová Renčová Petra

Na začiatok hádanka pre chemikov! Je to silne karcinogénna a mutagénna zlúčenina s piatimi benzénovými jadrami, do organizmu človeka sa najčastejšie dostáva spolu s jedlom alebo vdychovaním a jej názov znie možno trochu hrozivo – Benzo(a)pyrén alebo skratkou B(a)P.


Žeriavy stavajú diaľnicu

Obchádzam už Prešov?

02. 05. 2022  |  Blog | Luterančík František

O dopravnej situácii v Prešove sa dokonca už spieva aj v známej piesni. Doprava je v dnešnom svete nevyhnutý prostriedok pre chod a rozvoj spoločnosti. Je priamo závislá na kvalitnej infraštruktúre, ktorá by mala zabezpečiť ekonomickú, časovú a v neposlednom rade aj ekologicko-environmentálnu efektivitu. Dostupnosť k dopravným prostriedkom každým rokom rastie, čo má za následok nárast automobilov na cestách. Kúpa automobilu je časovo nenáročná. S nárastom počtu automobilov by sa mala prispôsobovať aj infraštruktúra. Lenže časová a finančná náročnosť budovania infraštruktúry je oveľa zložitejšia.


Dvaja ľudia sedia oproti sebe pri stole vedľa detského ihriska v parku

Takto sa začala naša misia na Západe

25. 03. 2022  |  Blog | Baďurová Renčová Petra, Bejdáková Marta, Mičáková Katarína

Prvá fáza projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia je za nami a nám sa žiada zhodnotiť naše pôsobenie v Trenčianskom a Trnavskom kraji z nášho pohľadu, z pohľadu manažérok kvality ovzdušia. A prečo vlastne budeme v tomto príspevku bilancovať hneď za dva regióny?  


Oravský hrad na kopci pri západe slnka

Človek, ktorého misiou je čisté ovzdušie na Orave

15. 03. 2022  |  Blog | Pavlíková Jana

Pre niektorých ľudí je zlá kvalita ovzdušia problémom, ktorý vnímame, sťažuje nám život, no jeho riešenie považujeme za kompetenciu niekoho iného. Pre nás, ktorí pracujeme na projekte LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia sa postupne stáva témou, ktorá prestupuje našimi odbornými aj súkromnými životmi čoraz viac. Snažíme sa porozumieť problémom regiónov a hľadať spôsoby, ako ovzdušie zlepšiť. Život nám pri tom prinesie niekedy aj zaujímavé stretnutia s výnimočnými ľuďmi. Jedným z takých je pán Švehla – veľmi aktívny senior, pre ktorého sa ovzdušie na Orave stalo celoživotnou misiou. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať niečo o jeho živote, skúsenostiach, postojoch a aktivitách, ktoré vyvíja v meste Dolný Kubín.