illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Ochrana ovzdušia 2024

Ochrana ovzdušia 2024

16. 12. 2024 Ovzdušie

Koncom novembra sa už tradične uskutočnila medzinárodná konferencia Ochrana ovzdušia 2024. V termíne od 25. do 27. novembra 2024 sa vo Vysokých Tatrách stretli „ovzdušiari“, aby prezentovali najnovšie poznatky, legislatívne úpravy a výsledky analýz či meraní.

pohľad na krajinu
Zdroj: kongres-studio.sk

Úvod konferencie sa niesol v spomienkach na 35. výročie Nežnej revolúcie. Jakub Achrer z Ministerstva životního prostředí ČR účastníkom pripomenul, že novembrové demonštrácie začali ešte pred 17. novembrom, a to v Teplicích kvôli katastrofálnemu znečisteniu životného prostredia, kde obyvatelia žiadali čistý vzduch. Dalo by sa tak povedať, že Nežnú revolúciu odštartovala nespokojnosť obyvateľstva s kvalitou ovzdušia.

Prvý deň konferencie patril zástupcom envirorezortov Slovenskej i Českej republiky. Diskutované boli nové aspekty v právnej úprave ochrany ovzdušia aj závery z globálnej klimatickej konferencie COP29. Zvlášť bola pozornosť venovaná fluórovaným plynom, zariadeniam so spaľovacím motorom, stacionárnym zdrojom.

Chýbať nemohla ani prezentácia o progrese integrovaného projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, ktorý koordinuje Ministerstvo životného prostredia SR. Júlia Čaplová, koordinátorka projektu, informovala o úspechoch, výzvach aj úskaliach projektových aktivít na zlepšenie kvality ovzdušia, konkrétne o programoch na zlepšenie kvality ovzdušia a osvetových aktivitách zameraných na zvyšovanie povedomia verejnosti v oblasti ochrany ovzdušia.

Druhý deň sa prednášajúci venovali priemyselným emisiám, novým trendom a technológiám v oblasti znižovania emisií. Priestor dostali prezentácie venované najlepším dostupným technikám (BAT), zvyšovaniu ochrany ovzdušia, využitiu obnoviteľných zdrojov energie. Zvlášť pozornosť bola venovaná téme vplyvu znečisťovania ovzdušia na zdravie.

Na záver konferencie dostali priestor informácie o kvalite ovzdušia - monitorovanie jednotlivých znečisťujúcich látok ale aj fenomén saharského piesku na území SR aj ČR, či Silvestrovské oslavy a ich vplyv na kvalitu ovzdušia.

Súčasťou konferencie bola aj prezentácia posterov. Poster venovaný mobilnému monitoringu kvality ovzdušia v roku 2023 informoval o aktivitách Slovenského hydrometeorologického ústavu v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia.

Viac informácií o programe konferencie nájdete na: https://www.kongres-studio.sk/inpage/ochrana-ovzdusia-2024/   
 

Zdieľaj: