
Blogový článok
Kto sú manažéri kvality ovzdušia a čo sa nám podarilo za ostatný rok?
24. 04. 2025
Blog
|
Mičáková Katarína
Tento rok sme vstúpili s projektom LIFE Populair už do šiesteho roku spoločného úsilia zlepšovať kvalitu ovzdušia na Slovensku. Na samom počiatku bola vytvorená národná sieť manažérov kvality ovzdušia, ktorá funguje doteraz s menšími personálnymi zmenami. Prečo bola táto pracovná pozícia vytvorená? Kto vlastne sme? Koľko nás v súčasnosti pôsobí na Slovensku? Čo robíme a kde nás môžete stretnúť? Odpovede sa dočítate v blogovom príspevku, kde vám bližšie predstavím našu prácu.

Prečo bola vytvorená pracovná pozícia – manažér kvality ovzdušia?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že túto netradičnú profesiu by mali problém uhádnuť aj známe osobnosti v televíznej šou. Pravdou ale je, že obdobné pozície zastávajú úradníci aj v iných európskych krajinách, ako napríklad Maďarsko a Poľsko. Zjednodušene možno povedať, že projekt LIFE Populair, a teda aj národná sieť manažérov kvality ovzdušia, vznikli ako reakcia Slovenska na žalobu EÚ za nedodržanie bezpečných hodnôt znečisťujúcich látok v ovzduší.
Ovzdušie na Slovensku sa za posledné desaťročia výrazne zlepšilo, najmä keď hovoríme o vplyve priemyselnej činnosti na kvalitu ovzdušia. Naproti tomu však máme neustále sa zvyšujúcu mieru využívania individuálnej automobilovej dopravy a energetickú krízu. Energetická kríza zasiahla krajiny Európskej únie, vrátane Slovenska, čo sa začína prejavovať najmä v zmene palivovej základne domácností – v náraste spotreby palivového dreva a žiaľ i spaľovania odpadov či zakázaných palív. Hoci verejnosť stále vníma ako najväčšieho nepriateľa priemysel, je to práve lokálne vykurovanie a cestná doprava, ktoré uvoľňujú do ovzdušia množstvo emisií relatívne nízko nad zemou, a preto majú väčší vplyv na zdravie obyvateľov. Dohľad nad týmito zdrojmi znečisťovania je pomerne náročný a stále novšie vedecké poznatky nám dokazujú, že kvalita ovzdušia v našej dýchacej zóne si vyžaduje zlepšenie celosvetovo, Slovensko nevynímajúc.
Podľa zákona o ochrane ovzdušia pôsobia na Slovensku ako hlavné orgány ochrany ovzdušia Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská inšpekcia životného prostredia, okresné úrady, mestá a obce. Do tejto schémy vstupujeme my, manažéri kvality ovzdušia (MKO), aby sme prepojili národnú a miestu úroveň riadenia kvality ovzdušia a boli akýmsi kontaktným bodom v regiónoch. To znamená, aby sme informácie adresovali a komunikovali verejnosti, citlivým skupinám obyvateľstva, mienkotvorným skupinám, samosprávam a subjektom s rozhodovacou právomocou.
Kto sme, kde sme?
Z pohľadu hodnotenia kvality ovzdušia je územie Slovenska rozdelené na 10 zón. Zóny kopírujú administratívne členenie Slovenska a okrem vyšších územných celkov sú pre hodnotenie kvality ovzdušia vymedzené aj dve aglomerácie: aglomerácia Košice a aglomerácia územia hlavného mesta SR, Bratislavy.
Aktuálne tvorí sieť MKO 15 ľudí. 4 manažéri sú zamestnaní priamo na Ministerstve životného prostredia SR, 3 na Slovenskej agentúre životného prostredia a 8 manažéri sú zamestnaní v samosprávnych krajoch, pričom v každom z ôsmich zapojených krajov je zamestnaný 1 manažér. Pôsobíme v rámci celého Slovenska. Menný zoznam, vrátane našich kontaktných údajov je dostupný na našom webe, pričom zobrazuje zavedený systém, tzv. dvojičiek, kde v rámci jedného regiónu pôsobia dvaja MKO.
_20250422-110451.png)
Čo robíme a kde nás stretnete?
Téma ochrany kvality ovzdušia je u širokej verejnosti relatívne nová, často zamieňaná so zmenou klímy. Našou hlavnou úlohou je v tejto súvislosti najmä posilniť plánovanie a riadenie kvality ovzdušia na regionálnej a miestnej úrovni. Snažíme sa o to rôznymi aktivitami, ktoré najlepšie priblížime sumarizáciou našich aktivít za ostatný rok 2024.
Programy na zlepšenie kvality ovzdušia
V priebehu roka 2024 sme predovšetkým aktívne participovali na príprave strategických dokumentov – Programov na zlepšenie kvality ovzdušia (PZKO). Naposledy boli vydané v roku 2013, pričom od tohto obdobia bolo zaznamenaných niekoľko prekročení limitných a cieľových hodnôt znečisťujúcich látok, čo vyplýva aj z každoročne publikovaných Správ o kvalite ovzdušia SHMÚ. Za vydanie programov a implementáciu sú zodpovedné okresné úrady v sídle kraja, ktoré spadajú pod Ministerstvo vnútra SR. Sieť manažérov kvality ovzdušia v záujme zlepšenia kvality ovzdušia na Slovensku spolupracuje s úradmi a dotknutými subjektami na identifikácii a implementácii opatrení, ktoré sú predmetom PZKO. V roku 2024 sme zorganizovali a zúčastnili sa celkom 104 pracovných stretnutí (osobne aj online), ktorých predmetom bola komunikácia s okresnými úradmi v sídle kraja, okresnými úradmi, mestami a obcami ohľadom vydania PZKO pre jednotlivé zóny.
Spolupráca s obcami a mestami
Obce, ako orgány ochrany ovzdušia, majú významný vplyv v snahách zlepšovať kvalitu ovzdušia. Našou úlohou je preto nadviazať spoluprácu so samosprávami, ktoré sa nachádzajú v našom príslušnom regióne. Stretnutia sa najčastejšie uskutočňujú so starostkami, starostami, primátorkami, primátormi, prípadne s inými relevantnými zamestnancami obecného, resp. miestneho úradu (napr. s referentmi životného prostredia, územného plánovania, stavebného oddelenia, v závislosti od organizačnej štruktúry samosprávy).
Možnosti spolupráce s miestnou samosprávou sa líšia na základe záverov a zistení na stretnutí. Vo všetkých obciach je však nevyhnutná spolupráca pri zvyšovaní environmentálneho povedomia o dôležitosti ochrany ovzdušia na miestnej úrovni. Na pracovných stretnutiach preto v plnej miere využívame propagačné materiály zamerané na lokálne vykurovanie, dopravu, zdravotné vplyvy a hodnotenie kvality ovzdušia. Pre uľahčenie zdieľania informácií so samosprávami distribuujeme obciam a mestám aj tzv. Osvetový balíček, kde majú informácie súhrnne dostupné v užívateľsky prijateľnej forme. Informačné materiály v tlačenej podobe následne samosprávy zdieľajú na svojich úradných tabuliach, v čakárňach svojich úradov, medzi ostatnými zamestnancami úradu. Dôležité je aj následné zdieľanie výstupov online, t. j. na oficiálnej webovej stránke samosprávy, sociálnych sieťach samosprávy, či v rozhlase.
Často kladenou a oprávnenou otázkou zo strany samospráv je otázka týkajúca sa financovania opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia na lokálnej úrovni. Nakoľko najmä menšie obce nemajú na svojom úrade zamestnaného projektového manažéra a všetky možnosti financovania musia konzultovať externe, poskytujeme zástupcom samospráv aj základné informácie o možnostiach financovania opatrení z rôznych zdrojov.
Pri oslovovaní priorizujeme obce, ktoré majú problémy s kvalitou ovzdušia, ale taktiež obce a mestá, v ktorých síce nie sú osadené monitorovacie stanice kvality ovzdušia, evidujeme však prijaté podnety ohľadom zhoršenej kvality ovzdušia, prípadne ide o obce otvorené aktívnej spolupráci pri zvyšovaní environmentálneho povedomia. Samosprávy oslovujeme s možnosťami spolupráce priebežne, prípadne na základe prijatých podnetov. Našou ambíciou je, aby sme postupne navštívili a začali spoluprácu so všetkými obcami a mestami. Celkový počet obcí na Slovensku, vrátane Bratislavy a Košíc ako celku (bez mestských častí) je 2 890. S aktuálnou sieťou 15 manažérov kvality ovzdušia tento cieľ nebudeme vedieť dosiahnuť prostredníctvom osobných návštev. Využívame preto všetky možné komunikačné nástroje a snažíme sa tému ochrany ovzdušia komunikovať v najvyššej možnej miere.
_20250422-110410.png)
V priebehu roka 2024 sme osobne navštívili, predstavili projektové aktivity, naše úlohy, možnosti spolupráce a opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia na lokálnej úrovni celkom na 61 osobných stretnutiach, v 46 rôznych obciach a mestách. Tieto čísla zahŕňajú stretnutia, ktorých hlavnou témou nebola príprava Programov na zlepšenie kvality ovzdušia, táto forma spolupráce s obcami je popísaná vyššie. Okrem oficiálnych stretnutí komunikovali manažéri so zástupcami miestnych samospráv v priebehu roka niekoľkokrát telefonicky a prostredníctvom e-mailu a poskytovali odborné poradenstvo napr. ohľadom opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia, smogového varovného systému, distribúcie osvetových materiálov, riešenia prijatých podnetov a pod.
Prijaté podnety
Odborné poradenstvo poskytujeme pri rôznych situáciách, zväčša v komunikácii so samosprávami, so širokou verejnosťou na podujatiach, ale aj pri riešení podnetov. Podnety od fyzických osôb, prípadne od organizácií a relevantných skupín prijímame osobne, telefonicky, alebo z kontaktného formulára na populair.sk, dnesdycham.sk, alebo z mobilnej aplikácie. Takýmto spôsobom nám v roku 2024 adresovalo otázky, navrhovalo opatrenia, zasielalo tipy na hotspoty, či sťažnosti 34 občanov.
Verejné podujatia pre širokú verejnosť
Jedným z hlavných očakávaných výsledkov projektu je, aby si miestni obyvatelia zvýšili povedomie a boli viac angažovaní v oblasti ochrany ovzdušia a ekologického správania. Naša účasť na akciách pre verejnosť s poskytnutím odborného príspevku zahŕňala rôzne demonštračné aktivity projektu o správnom vykurovaní a udržateľnej mobilite, spoluúčasť na roadshow príbuzných projektov, organizované prednášky a workshopy, účasť na festivaloch, mestských alebo obecných akciách v rámci ktorých bol zriadený priestor pre NGO a projekty. V roku 2024 sme sa zúčastnili na 105 verejných podujatí s dosahom na verejnosť, celkom v 61 rôznych mestách a obciach. Verejnosť sa na týchto podujatiach mohla naučiť o tom, aké sú hlavné zdroje znečisťovania ovzdušia na Slovensku, ako sa meria a hodnotí kvalita ovzdušia, kde je možné sledovať aktuálny stav kvality ovzdušia, aké sú negatívne vplyvy znečisťujúcich látok na zdravie obyvateľstva, aké sú opatrenia na zlepšenie stavu, ako možno financovať tieto opatrenia, ako správne kúriť a čo všetko môže každý sám urobiť pre zlepšenie kvality ovzdušia.
_20250422-110439.png)
Envirovýchovné aktivity nielen na školách
Ochrana ovzdušia je u širokej verejnosti relatívne neprebádaná téma v porovnaní s témami ako je napríklad triedenie odpadu. Dôležitými opatreniami na zlepšenie kvality ovzdušia sú bezpochyby priame opatrenia, ako je výmena starých vykurovacích zariadení, zmena palivovej základne, či podpora udržateľnej dopravy. Rovnako dôležitá je však aj osveta a vzdelávanie. Počas našich pracovných ciest sme preto častokrát aj vzdelávali zástupcov samospráv, nakoľko tí zastupujú všetkých svojich občanov – tých, ktorí ovzdušie znečisťujú a nevedia, že tak škodia ostatným aj sebe, aj tých, ktorí chcú dýchať čistý vzduch.
Pri vzdelávaní a osvete sme sa zamerali aj na ďalšiu dôležitú, citlivú skupinu obyvateľstva – deti. Počas roka 2024 sme absolvovali s deťmi celkom 102 interaktívnych prednášok o kvalite ovzdušia, vykurovaní a udržateľnej mobilite v 44 samosprávach. Navštívili sme materské školy, základné a stredné školy, aj centrá voľného času. Uvedené číslo zahŕňa realizované prednášky, priamu interakciu s deťmi, ale aj aktivity kampane Do školy po vlastných. Tie boli primárne zamerané na mapovanie ciest v okolí škôl, meranie prachových častíc pred školami, zdieľanie pozitívnych príkladov praxe z iných miest a škôl, hľadanie riešení pre konkrétne situácie, či uzáveru ciest v okolí škôl. Vzdelávacie aktivity sme realizovali nielen v rámci Európskeho týždňa mobility, ale počas celého roka na základe dopytu škôl.
_20250422-110459.png)
V priebehu roka sme sa zúčastnili aj 44 stretnutí s tretím sektorom, súkromným sektorom, samosprávnymi krajmi, hasičskými zbormi, mestskou políciou, organizátormi festivalov a spriaznenými projektami za účelom rozširovania možností spolupráce a získavania príkladov dobrej praxe v oblastiach informatívneho monitorovania kvality ovzdušia, dronov, adaptačných opatrení, opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia, zabezpečovania informovanosti, envirovýchovy, zvyšovania povedomia, zmeny správania spoločnosti.
Mediálne aktivity
V súvislosti so zvyšovaním environmentálneho povedomia je dôležité, aby sa téma ochrany a kvality ovzdušia komunikovala aj prostredníctvom médií. V porovnaní s prvými rokmi, keď bol verejnosti náš projekt a jeho aktivity menej známe, bol rok 2024 bohatý na mediálne pokrytie. V roku 2024 sme zaznamenali celkom 173 mediálnych výstupov. V rôznych lokálnych, regionálnych a národných médiách sme poskytovali rozhovory a spolupracovali sme na tvorbe článkov a príspevkov, v ktorých sme poskytovali informácie vo verejnom záujme.
Osobitnú kategóriu tvorili aj audiovizuálne spoty, ktoré boli vysielané na obrazovkách v čakárňach lekárskych ambulancií a v hromadnej doprave.
Významným komunikačným výstupom v r. 2024 bolo aj autorstvo a vydanie publikácie nášho kolegu Ladislava Bíra – Krajina, stromy a my, ktorá približuje hodnotu stromov pre životný priestor.
V roku 2024 prebehla aj unikátnu kampaň s názvom Šarkaniáda - na krídla vzdušných poslov. Náš projekt LIFE Populair vôbec po prvýkrát na sociálnej sieti Facebook k tejto kampani na jeseň v r. 2024 vytvoril verejné podujatie, vďaka ktorému sa do kampane zapojilo počas vybraného týždňa viac ako 60 škôl. Tieto školy následne zdieľali myšlienku kampane a podujatie aj prostredníctvom fotografií a videí, ktoré boli vyhotovené naprieč celým Slovenskom.
_20250422-110426.png)
Pokračujeme ďalej
Minulý rok sa práca nás, MKO, vyznačovala početnými stretnutiami, aktivitami v teréne a spoluprácou na príprave Programov na zlepšenie kvality ovzdušia. V roku 2024 sa niektorí z nás podieľali aj na príprave rôznych strategických dokumentov, či už svojou účasťou v pracovných skupinách alebo zapojením do legislatívnych procesov. Osvetu a vzdelávanie sme realizovali naprieč odbornou i laickou verejnosťou. Osveta prebiehala aj formou rôznych demonštračných aktivít, mediálnych aktivít a vzdelávaním v školských zariadeniach a centrách voľného času. Náš aktívny prístup k práci a spolupráca na ďalších projektových aktivitách viedli k tomu, že hlavná téma projektu, ktorou je zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku, sa stala viac diskutovanou.
Od roku 2024 môže verejnosť sledovať čiastočný progres našich aktivít aj prostredníctvom interaktívnej mapy „Aktivity v teréne“ na našom webe. Aktivity je možné filtrovať podľa krajov, obcí, typu návštevy a rokov. Všetky verejne dostupné údaje a čísla zahŕňajú výlučne stretnutia s verejnosťou a nezahŕňajú interné stretnutia – komunikáciu a prácu manažérov, ktorá prebieha vo vnútri projektu. Užívatelia môžu vidieť, ako napĺňame naše hlavné poslanie – zlepšiť kvalitu ovzdušia a zvýšiť povedomie o dôležitosti čistého vzduchu pre naše zdravie a životné prostredie. Informovaná a zapojená verejnosť je kľúčom k úspechu, a preto aj populárno-náučné podujatia sú neoddeliteľnou súčasťou našich snáh o lepšie a zdravšie ovzdušie.
Na projekte LIFE Populair nepracujeme iba my, MKO. Umelá inteligencia hovorí, že sme „lekári vzduchu“ a v prenesenom význame „oči, uši a nosy“ vo všetkých regiónoch Slovenska. Okrem nás sú tu aj naši ďalší kolegovia, odborní pracovníci, ktorí nie sú vždy v priamom kontakte so širokou verejnosťou, ale vytvárajú nám odborné zázemie, pomáhajú nám s prípravou podkladov a rovnako ako aj my, sú aktívni v téme ochrany ovzdušia. Obdobné personálne kapacity tu dlho chýbali. Sme tu spoločne, aby sme vytvorili verejnú objednávku po čistom ovzduší. Neprestávame, pokračujeme ďalej :)

Mičáková Katarína
Ministerstvo životného prostredia SR
Od apríla 2020 pôsobím ako manažérka kvality ovzdušia v rámci Trnavského kraja. Ako mame dvoch detí mi nie je ľahostajné, v akom prostredí budú vyrastať moje deti. Chcem ich vychovávať v zdravom prostredí a dobre informovanej spoločnosti, kde sa ovzdušiu venuje dostatočná pozornosť. Nechcem iba nečinne čakať, kým sa problémy vyriešia samé. Svojimi aktivitami v rámci projektu aj mimo neho chcem prispieť k zlepšeniu stavu dôležitej zložky životného prostredia – ovzdušiu.