
Blogový článok
S dronmi proti znečisteniu ovzdušia: Návšteva poľských kolegov
27. 02. 2025
Blog
|
Pavúková Daniela
Začiatkom februára sme sa spolu s kolegami v rámci projektu Populair zúčastnili zaujímavej a inšpiratívnej pracovnej cesty do Poľska. Našim cieľom bolo spoznať metodiky, ktoré využívajú naši susedia v Poľsku . V rámci obdobného integrovaného LIFE projektu s názvom „Silesia. Blue Sky Restored” využívajú na kontrolu domácich kúrenísk bezpilotné lietadlá, drony. Táto technológia má obrovský potenciál v boji proti nesprávnym vykurovacím praktikám, ktoré sú významným zdrojom znečistenia ovzdušia aj na Slovensku.

Drony v akcii
Poľskí kolegovia nám predstavili svoje postupy, ktoré im umožňujú efektívne monitorovať domáce vykurovanie. Drony so senzorickými zariadeniami dokážu priamo pri komíne merať koncentrácie pevných častíc a oxidu uhličitého. Na základe pomeru týchto dvoch látok je možné určiť, či sa deje niečo, čo by sa nemalo. Či už je to použitie zastaraného vysokoemisného či zle nastaveného zariadenia, nekvalitného paliva či nesprávna technika vykurovania, drony dokážu tento problém odhaliť bez nutnosti navštíviť vybranú domácnosť. Ak je pravdepodobnosť spaľovania nevhodných materiálov vysoká, informácie sa posielajú miestnym ekomanažérom, ktorí následne kontaktujú obyvateľov a poskytujú im poradenstvo priamo na mieru ich problému.
_20250226-070215.png)
_20250226-070259.png)
Kto sú poľskí ekomanažéri a prečo sú dôležití?
Dôležitú úlohu v monitorovaní kvality ovzdušia a informovaní verejnosti zohrávajú poľskí ekomanažéri. Sú akousi obdobou našich manažérov kvality ovzdušia. Ich hlavným cieľom je implementácia opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia a ich práca priamo ovplyvňuje zvýšené zapojenie miestnych úradov do tejto problematiky. Ekomanažéri zabezpečujú udržateľnosť a efektívnosť opatrení na ochranu ovzdušia, poskytujú informácie o možnostiach financovania opatrení na ochranu ovzdušia a motivovania obyvateľov k využívaniu podporných programov na výmenu starých kotlov alebo zatepľovania domov. Okrem toho zohrávajú dôležitú úlohu v informačných a vzdelávacích aktivitách, keďže obyvateľom vysvetľujú zdroje a dôsledky znečistenia ovzdušia a ponúkajú im aj praktické riešenia.
Čo všetko sme sa dozvedeli
Počas našej návštevy sme sa venovali rôznym aspektom využitia dronov pri monitorovaní emisií. Zamerali sme sa na metodické postupy pri kontrolách spaľovania odpadov v domácnostiach pomocou dronov, technické a technologické vybavenie potrebné pre efektívne vykonávanie kontrol, ako aj letovo-prevádzkové postupy a vplyv poveternostných podmienok na meranie. Diskutovali sme tiež o neistotách spojených s meraním v rôznych atmosférických podmienkach.
_20250226-070237.png)
_20250226-070206.png)
Spolupráca, ktorá má zmysel
Možnosť spolupracovať s poľským Inštitútom energií a technologického spracovania palív, ktorý sa dlhodobo venuje výskumu emisií a analýze popola pochádzajúceho z domácich kúrenísk, je pre nás skutočne zaujímavá. Inštitút vypracoval metodické postupy pre kontrolu emisií domácich kúrenísk, ktoré by bolo možné aplikovať aj u nás na Slovensku. Počas demonštrácie sme získali odpovede na viaceré otázky týkajúce sa metodických postupov merania, detailov vykonávania letov a ďalšieho smerovania metodiky meraní pomocou dronov pri kontrole zdrojov znečistenia.
Inovácie, ktoré menia svet
Pracovná cesta do Poľska bola pre nás veľmi inšpirujúca a ukázala nám, ako efektívne možno využívať moderné technológie na kontrolu kvality ovzdušia. Drony s analytickými senzormi predstavujú účinný nástroj na identifikáciu problémov pri vykurovaní a následnú edukáciu obyvateľov. Práve kombinácia technologických inovácií a systematického prístupu k riešeniu environmentálnych problémov je kľúčom k úspechu v boji za lepšie ovzdušie.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a na možnosť implementácie týchto poznatkov aj pri našej práci. Veríme, že podobné partnerstvá a výmena skúseností prispejú k čistejšiemu ovzdušiu pre nás všetkých. Prínos takýchto inovatívnych riešení môže mať dlhodobý dopad na kvalitu života a ochranu životného prostredia. V konečnom dôsledku ide o snahu zabezpečiť zdravšie prostredie pre budúce generácie, a preto je dôležité v týchto aktivitách pokračovať a podporovať ich aj v širšom európskom kontexte.
Pavúková Daniela
Ministerstvo životného prostredia SR
K tímu Populair som sa pridala v marci 2023 ako manažérka kvality ovzdušia pre Bratislavský kraj. Udržateľnosť a kvalita ovzdušia sú pre mňa viac než len pracovnou náplňou – sú neoddeliteľnou súčasťou vízie, ako vytvoriť lepšie podmienky pre súčasné aj budúce generácie. Verím, že osvetou, zodpovedným prístupom a efektívnymi opatreniami môžeme dosiahnuť pozitívne zmeny v stave životného prostredia. Čisté ovzdušie nie je luxus, ale základné právo každého z nás.