illustration-image-of-the-header

Blogový článok

Domov Blogy Bádame s vami: Aká je tu atmosféra?

Bádame s vami: Aká je tu atmosféra?

25. 04. 2025 Blog | Dávid Michal

V stredu 2. apríla sme s kolegami využili možnosť zúčastniť sa veľmi milého workshopu z dielne programu GLOBE Slovakia, ktorým sa nateraz uzatvorila prvá časť kampane bádania pomocou miniaturizovaných meracích zariadení Atmotube pod názvom „Aká je tu atmosféra“. Spomínané prístroje umožňovali malým i väčším bádateľom vidieť to, čo je bežne oku neviditeľné.
 

ilustrácia chlapec v tmavom mraku
Zdroj: GLOBE Slovakia

Bádatelia zapojení do programu GLOBE Slovakia prostredníctvom prístrojov pozorovali prchavé organické zlúčeniny, prachové častice PM1, PM2,5 a PM10 vo vonkajšom i vnútornom prostredí. Prístroj Atmotube z koncentrácií znečisťujúcich látok vypočítava tzv. skóre kvality ovzdušia, prípadne index kvality ovzdušia, ktorý umožňuje získať zjednodušenú a zrozumiteľnú informáciu o tom, či je kvalita ovzdušia v okolí dobrá, zhoršená alebo zlá. Okrem toho je prístroj schopný zaznamenávať aj meteorologické parametre ako je teplota a tlak vzduchu a samozrejme GPS polohu.

Prvá prezentácia v podaní štvrtákov zo Základnej školy na Dolinách v Trenčíne úplne predefinovala čokoľvek, čo sme doteraz videli a zažili. Žiaci si pripravili nielen prezentáciu, ale aj dramatické predstavenie v spojení so spevom a pohybom. Bolo to fantastické. Žiaci počas niekoľkých týždňov vždy ráno o 7:00 a o 19:00 merali koncentrácie znečisťujúcich látok, na základe ktorých boli schopní odhaliť pravdepodobných pôvodcov znečistenia a navrhnúť aj vhodné opatrenie na zníženie znečistenia ovzdušia spôsobené týmito znečisťujúcimi látkami. Okrem toho skúmali aj ako je to s kvalitou ovzdušia v ich domovoch, keď napríklad vysávajú a upratujú, alebo aj ako je na tom ovzdušie v lese. Nezutekali ani v prípade, keď o merania prejavil záujem miestny Sus scrofa (Diviak lesný).

Zdroj: Základná škola na Dolinách, Trenčín

Nasledovala prezentácia žiakov 4.C zo Základnej školy s materskou školou v Rabči. Tí sa zamerali na merania počas 7 dní dopoludní v školskom parku a poobede v ich príbytkoch. Pracovali v skupinkách po troch žiakoch a svoje merania spriemerovali a vyhodnotili do tabuliek a grafov pomocou tabuľkového editora. Z výsledkov hodnôt zistili, že ich priebeh najviac ovplyvnili koncentrácie prachových častíc PM10, ktoré podľa nich súviseli s vykurovaním, ale aj s emisiami z dopravy, čo jednoznačne graf a údaje potvrdzovali.

Zdroj: Základná škola s materskou školou v Rabči

Ďalšia prezentácia predstavila výsledky práce hneď troch základných škôl a to ZŠ Blatné Remety, ZŠ Porúbka a ZŠ Veľké Revištia. Žiaci z týchto škôl sa spoločne zamerali na pozorovanie hodnôt kvality ovzdušia a ich vývoj v súvislosti s meteorologickými javmi. Na úvod nám predstavili parametre prístroja, ako aj vlastnosti PM častíc a ich vplyv na zdravie. Taktiež pracovali v skupinkách a svoje merania poctivo zapisovali do pripravených tabuliek, z ktorých vznikli už spomínané grafy a tabuľky s priemernými hodnotami a informáciami o stave počasia a jednoznačne potvrdili, že keď nám prší, máme lepšiu kvalitu ovzdušia.

Zdroj: Základná škola s materskou školou, Porúbka

Ako ďalší v poradí predstavili výsledky svojej doterajšej práce so zariadeniami Atmotube žiaci zo Základnej školy Mierová vo Svite. Na začiatku svojho bádania si rozdelili úlohy a stanovili svoju hypotézu. Rozhodli sa, že budú zisťovať, ako je na tom kvalita ovzdušia v ranných hodinách v blízkosti školy a poobede v okolí ich domovov. Taktiež sa zamerali aj na kvalitu vnútorného ovzdušia a to, ako na ňu vplýva napr. horenie sviečok, lakovanie nechtov, či používanie elektrického krbu. Do bádania vstupovali s očakávaniami, že sa naučia, ako spracovávať a porovnávať namerané údaje s meraniami iných škôl, a celkovo zistiť. ako je to s kvalitou ovzdušia „doma pod Tatrami“. Na meraniach spolupracovali so spriaznenými školami zo Svitu (Stredná odborná škola polytechnická J. A. Baťu a Základná škola Komenského) a s manažérmi kvality ovzdušia – kolegami z Prešovského kraja. Spolu prešli celkovo 6 stanovíšť. Svoje údaje ešte nestihli detailne vyhodnotiť, sľúbili však, že ich určite spracujú.

Zdroj: SOŠ polytechnická vo Svite

Kolo prezentácií uzatvorila prezentácia dievčat zo Strednej odbornej školy pedagogickej v Turčianskych Tepliciach. Bola to pre ne takpovediac generálka, nakoľko na ďalší deň prezentovali svoje bádanie (v angličtine) na virtuálnom euroázijskom podujatí programu GLOBE zameranom na kvalitu ovzdušia.

Dievčatá skúmali, ako sa zmení kvalita ovzdušia v miestnosti po tom, čo si zapílite obyčajnú vonnú sviečku, vonnú tyčinku, prípadne odparovač esenciálneho oleja. Z nameraných hodnôt boli schopné určiť, ktorý z uvedených produktov je najmenej škodlivý (produkuje najmenšie množstvo VOC a PM emisií) a zároveň nám spríjemní priestor v miestnosti. Tiež ich zaujalo, koľko je nutné vetrať stredne veľkú miestnosť na to, aby sa v nej „vyvetralo“ takéto znečistenie. Zistili, že čas na vetranie na sa predlžuje čím sú častice PM menšie, a že niektoré znečisťujúce látky v miestnosti sú prítomne aj napriek vetraniu. Taktiež nám ukázali, ako znečistenie ovzdušia ovplyvňuje chorobnosť u žien a mužov v Európe. Ich bádanie ich zaviedlo až k zisťovaniu znečistenia z používania parfumovaných čistiacich prostriedkov na pranie, domových sprejov, či deodorantov. Dievčatá zosumarizovali nielen namerané hodnoty, ale aj to, ktoré ďalšie látky sa pri používaní uvedených látok uvoľňujú do prostredia a upozornili na fakt, že tieto látky môžu pôsobiť ako endokrinné disruptory (t.j. látky ovplyvňujúce hormonálny systém zvierat a ľudí).

Veľmi nás mrzelo, že žiaci zo Základnej školy v Plaveckom Štvrtku, ktorý sa pôvodne mali zúčastniť prezenčne, nakoniec nemohli vycestovať kvôli nepredvídaným okolnostiam a ani sa nemohli zúčastniť virtuálne kvôli technickým problémom.

V závere podujatia sme sa od organizátorov dozvedeli, že sa do budúcna v rámci programu GLOBE Slovakia určite ráta s pokračovaním tohto bádateľského úsilia, na čo sa všetci už teraz tešíme.

Dávid

Dávid Michal

Ministerstvo životného prostredia SR

Od apríla 2020 pôsobím ako manažér kvality ovzdušia. Posledných niekoľko rokov sa sústredím najmä na Nitriansky kraj. Okrem práce MKO som zastrešoval demonštračné aktivity a v súčasnosti sa venujem meraniam koncentrácií znečisťujúcich látok pomocou bezpilotných prostriedkov. Svoju profesionálnu dráhu som začínal na ŠOP SR na oddelení európskej siete chránených území NATURA 2000. Následne som niekoľko rokov žil a pracoval ako učiteľ v rámci špeciálnej strednej školy vo Veľkej Británii. Mám taktiež pracovnú skúsenosť zo súkromnej sféry. Od roku 2023 som členom vedeckej rady programu GLOBE na Slovensku, kde spolupracujem na témach týkajúcich sa znečistenia ovzdušia. 

Zdieľaj: