illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Elektronická evidencia malých zdrojov znečisťovania ovzdušia

Elektronická evidencia malých zdrojov znečisťovania ovzdušia

16. 07. 2025 Vykurovanie

Od 1. januára 2025 majú obce pri prenesenom výkone štátnej správy ochrany ovzdušia podľa zákona o ochrane ovzdušia z roku 2023 povinnosť viesť evidenciu údajov o malých zdrojoch znečisťovania ovzdušia (MZZO) vrátane malých spaľovacích zariadení a vybraných osobitných činnostiach a ich prevádzkovateľoch na svojom území. V tejto súvislosti spustil rezort životného prostredia elektronickú aplikáciu evidencie MZZO ako nástroj pre mestá a obce v rámci vedenia jednotnej štruktúry údajov.

pohľad na obec v zime a dym z komínov
Zdroj: Adobe Stock

Webová aplikácia dostupná na odkaze www.mzzo.sk slúži mestám a obciam predovšetkým ako pracovný nástroj pre vedenie údajov o MZZO vrátane malých spaľovacích zariadení a ich prevádzkovateľoch, podľa § 46 ods. 2 písm. d) zákona č. 146/2023 Z. z. o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Prístup do evidencie MZZO má pracovník obce, ktorý vykonáva agendu ochrany ovzdušia v rámci preneseného výkonu štátnej správy pre danú obec (užívateľ). Prihlásenie do evidencie MZZO je možné prostredníctvom pracovného e-mailu, na základe ktorého bolo vytvorené prihlasovacie konto do aplikácie. Vlastníkom údajov evidencie MZZO je výlučne príslušná obec.

Ako sa obec prihlási do elektronickej evidencie www.mzzo.sk?

Prihlasovacie údaje boli jednotlivým užívateľom rozposlané na základe zoznamu užívateľov, ktorý bol vytvorený v spolupráci s okresnými úradmi. V prípade, že obec prihlasovacími údajmi nedisponuje, je potrebné zaslať požiadavku na mzzo@enviro.gov.sk. V správe sa uvedie:

1. meno a priezvisko užívateľa,
2. e-mailový kontakt užívateľa,
3. ICZUJ obce/obcí (identifikačné číslo základnej územnej jednotky obce),
4. názov obce/obcí,
5. okres, v ktorom sa daná obec/obce nachádzajú.

Zdroj: mzzo.sk

Čo sú malé zdroje znečisťovania ovzdušia?

Za MZZO sa považujú všetky priemyselné a poľnohospodárske činnosti s prahovými kapacitami určenými pre malý zdroj podľa prílohy č. 1 vyhlášky MŽP SR č. 248/2023 Z. z. o požiadavkách na stacionárne zdroje znečisťovania ovzdušia, vrátane malých spaľovacích zariadení určených aj na vykurovanie domácností.

Čo sú malé spaľovacie zariadenia?

Klasické kotly, plynové kotly, krbové kachle, krbové vložky a iné malé spaľovacie zariadenia určené na spaľovanie palív (tuhé, kvapalné alebo plynné palivá) v rámci vykurovania objektov, teda aj rodinných domov predstavujú malé zdroje znečisťovania ovzdušia a je ich potrebné uviesť v evidencii MZZO.

Zdroj: Adobe Stock

Ako evidovať MZZO?

Správne používanie webovej aplikácie upravuje Manuál k údajom pre evidenciu malých zdrojov znečisťovania ovzdušia, ktorý je dostupný po prihlásení do aplikácie evidencie MZZO v hornom menu.

Zástupcovia miest a obcí môžu pre viac informácií kontaktovať: mzzo@enviro.gov.sk 

Evidenciu vybraných osobitných činností a evidenciu kontrol malých spaľovacích zariadení na tuhé palivo a kvapalné palivo na základe podnetu podľa § 51 zákona si obce a mestá vedú vytvorením vlastnej evidencie (odporúčaný spôsob je napríklad vo forme záznamov v Exceli alebo podobne). 

Kvalita ovzdušia a nevyhnutnosť evidencie zdrojov znečisťovania ovzdušia

Evidencia zdrojov znečisťovania ovzdušia nie je žiadna novinka. Prevádzka veľkých a stredných zdrojov znečisťovania ovzdušia je evidovaná v rámci Národného emisného informačného systému (NEIS). Elektrárne, teplárne, priemyselné podniky, cementárne, spaľovne odpadov, výrobné a technologické prevádzky či poľnohospodárske prevádzky však rozhodne nie sú jedinými zdrojmi znečisťovania ovzdušia.

Slovenská republika má dlhodobo problém s kvalitou ovzdušia, najmä čo sa týka prekračovania limitných hodnôt na ochranu zdravia pre prachové častice (PM). Dominantným zdrojom emisií PM2,5 je vykurovanie domácností prevažne tuhým palivom, ktoré podľa údajov SHMÚ dosahuje každoročne až 80 % celkových emisií PM2,5. Viac o spaľovaní tuhých palív v domácnostiach sa môžete dočítať v článku zverejnenom na webovom sídle envirorezortu: https://www.minzp.sk/ovzdusie/ochrana-ovzdusia/zdroje-znecistovania-ovzdusia/male-zdroje/spalovanie-tuchych-paliv-domacnostiach/ 

Pre lepšie uchopenie problému a návrh opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia je potrebné poznať skutočný stav v slovenských mestách a obciach – získať údaje o MZZO, vďaka ktorým prostredníctvom matematického modelovania dokážeme hodnotiť kvalitu ovzdušia na miestach, kde nie je dostupná monitorovacia sieť.

Aktuálny stav kvality ovzdušia môžete sledovať na www.shmu.sk a www.dnesdycham.sk 
 

Zdieľaj: