illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Prvý rok je úspešne za nami napriek nepredvídateľným prekážkam

Prvý rok je úspešne za nami napriek nepredvídateľným prekážkam

16. 12. 2020  ikona kategórie Nezaradené

Prvý rok fungovania projektu LIFE IP - Zlepšenie kvality ovzdušia sa niesol v znamení vzdelávania a mapovania. Začiatkom decembra sa uskutočnila druhá monitorovacia návšteva pod dohľadom organizácie NEEMO, ktorá je zodpovedná za monitoring a prezentáciu projektov podporených Európskou úniou v rámci programu LIFE. V súvislosti s aktuálnou situáciou prebiehala návšteva formou online prenosu.

 titulná fotografia
Zdroj: unsplash.com

Cieľom monitorovacej návštevy je zistiť aktuálny stav plnenia projektových aktivít na základe stanoveného akčného plánu. V prvom roku sa podarilo splniť a spracovať väčšinu plánovaných míľnikov a výstupov. Kvôli neutíchajúcej pandemickej situácii boli určité projektové aktivity mierne oneskorené a niektoré odložené. 

Jednou z odložených aktivít je konferencia Efektívne riadenie kvality ovzdušia, ktorá sa mala uskutočniť v termíne 29. - 30. september 2020. Z dôvodu zhoršujúcej sa situácie v šírení nákazy ochorenia COVID-19 bola konferencia zrušená a presunutá na rok 2021.

Napriek pracovným obmedzeniam sa však na začiatku prvej fázy projektu úspešne podarilo vytvoriť národnú sieť manažérov kvality ovzdušia (MKO), spustiť webovú stránku www.populair.sk a webovú aplikáciu www.dnesdycham.sk, odštartovať sériu školení MKO, či cyklus workshopov zameraných na udržateľnú moblitu. Projektové aktivity dostali priestor aj v médiách a téma kvality ovzdušia tak zarezonovala u širokej verejnosti.

V novom roku máme predsavzatie zlepšovať kvalitu ovzdušia na Slovensku. Pripravujeme osvetové kampane, vzdelávacie workshopy, čaká nás príprava nových programov na zlepšenie kvality ovzdušia, mobilný monitoring, legislatívne zmeny i nové programové obdobie.