illustration-image-of-the-header

Domov Zdravé ovzdušie, zdravá planéta

Zdravé ovzdušie, zdravá planéta

07. 09. 2021 Osveta

7. september patrí ovzdušiu. Organizácia Spojených národov vyhlásila tento dátum za Svetový deň čistého ovzdušia. Členské štáty v tento deň upriamujú pozornosť na prijaté opatrenia v záujme zlepšenia kvality ovzdušia. Tohtoročným heslom kampane OSN je „Zdravé ovzdušie, zdravá planéta“.

Zdroj: pixabay.com

Napriek tomu, že pre ľudí je vzduch nevyhnutný pre život, mnoho z nás nespája znečistené ovzdušie s kvalitou nášho zdravia. Na Slovensku sa za posledné desaťročia kvalita ovzdušia výrazne zlepšila, stále však nájdeme územia, kde je stav neuspokojivý a znečistenie v ovzduší predstavuje riziko pre ľudské zdravie a stav prírodných ekosystémov.

Významnými zdrojmi znečisťovania ovzdušia na Slovensku sú okrem priemyslu a energetiky predovšetkým vykurovanie domácností tuhými palivami a cestná doprava. Ide o oblasti, v ktorých zohráva dôležitú úlohu správanie, resp. je nevyhnutná zmena správania jednotlivcov. Príčinou môže byť nedostatok informácií a poznania súvislostí. To ako cestujeme, ako vykurujeme, ako sa stravujeme, čo nakupujeme, ovplyvňuje prostredie okolo nás a našu kvalitu života.

Kvalita ovzdušia je častokrát neviditeľnou témou. Pri príležitosti Svetového dňa čistého ovzdušia sa na vás obraciame s prosbou. Zapojte sa do osvetovej kampane #zamodruoblohu a pomôžte nám spoločnými silami spraviť z neviditeľného problému prioritu a dostať kvalitu ovzdušia do popredia záujmov. Máme právo na čistý vzduch.

Tento rok sme pripravili sadu informačných plagátov, ktoré môžete pri tejto príležitosti zdieľať online alebo si ich svojpomocne vytlačiť a umiestniť na pracovisku, v škole, vo svojej komunite. Plagáty obsahujú informácie z rôznych odvetví ľudskej činnosti. Je na vás, či sa rozhodnete pre všetky, alebo pre tie, ktoré považujete vo vašom okolí za podstatné komunikovať. Dajte nám o sebe vedieť prostredníctvom hashtagu #zamodruoblohu na sociálnych sieťach.

Ste za? 

Spoločnými silami za #zamodruoblohu

Séria plagátov v slovenskom jazyku na stiahnutie [formát .zip, 4,72 MB]
Séria plagátov v anglickom jazyku na stiahnutie [formát .zip, 4,61 MB]
Séria plagátov v rómskom jazyku na stiahnutie [formát .zip, 4,45 MB]

Zdieľaj: