illustration-image-of-the-header

Domov Zapojiť sa vieme všetci

Zapojiť sa vieme všetci

23. 05. 2022 Mobilita

Vojnový konflikt u našich susedov trvá už niekoľko mesiacov. Hoci prvotný šok z diania v susednej krajine už pominul, naďalej sa prehlbuje energetická kríza. Tá sa nás dotýka stále viac a nik už nepochybuje, že každá domácnosť, resp. každý jeden obyvateľ EU, ju pocíti vo vlastnej peňaženke.

Ľudia tankujú auto
Zdroj: pch.vector z www.freepik.com

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) ešte v apríli zverejnila správu s názvom „Playing my part“, v ktorej nájdeme užitočné tipy a rady, ako môže každý občan svojou troškou prispieť k úspore energií. Ak by sme dokázali začleniť tieto opatrenia do svojho správania, či už doma alebo v práci, mohli by sme ušetriť 220 mil. barelov ropy ročne, čo by stačilo na naplnenie 120 veľkých tankerov a približne 17 mld. m3 zemného plynu, čo by pokrylo spotrebu na vykurovanie pre takmer 20 miliónov domácností.

1. Úprava teplôt pre vykurovanie a klimatizáciu

Väčšina obyvateľov v Európskej únii vykuruje svoje domácnosti na teplotu viac ako 22 °C. Pre bežný komfort však stačí 19 °C alebo 20 °C. Znížením nastavenej teploty termostatu len o 1 °C by mohli domácnosti ušetriť približne 7 % energie, ktorú spotrebujú na vykurovanie. Za každý stupeň by sme mohli ušetriť viac ako 70 EUR z ročného účtu za energiu. Zvýšením teploty klimatizácie o 1 °C môžeme znížiť spotrebu elektriny takmer o 10 % a ušetriť 20 EUR ročne.

Nastavenie termostatu je vhodným opatrením nielen v domácnostiach, ale vo všetkých typoch budov – firmách, aj v kanceláriách verejných inštitúcií.

2. Zvýšenie účinnosti kotla

V mnohých domácnostiach a na pracoviskách je možné upraviť predvolené nastavenia kotlov, aby sa zvýšila ich účinnosť a ušetrilo sa až 8 % energie použitej na vykurovanie miestností a ohrev vody. Toto opatrenie je vhodné najmä, ak máme kondenzačný kotol. Správnym nastavením môžeme ušetriť približne 100 EUR ročne. Ak si neviete rady, treba si preštudovať návod na obsluhu, alebo si nechať poradiť pri pravidelnom servise kotla.

3. Práca z domu

Dochádzanie do práce predstavuje približne štvrtinu spotreby paliva všetkých automobilov v Európskej únii. Priemerná jednosmerná cesta autom do práce je približne 15 kilometrov. Viac ako tretinu pracovných pozícií v Európskej únii by však bolo možné vykonávať z domu. Zamestnávatelia by mali podporovať prácu na diaľku: zakaždým, keď pracujete z domu, ušetríte peniaze a vyhnete sa spotrebe paliva. Ak to vaša práca umožňuje, práca doma tri dni v týždni by vám mohla znížiť účet za palivo v domácnosti približne o 35 EUR mesačne, a to aj po zohľadnení zvýšenej spotreby energie v domácnosti. Skúste sa o tom porozprávať so svojím zamestnávateľom!

4. Hospodárne využívanie áut

Väčšina ciest autom v Európskej únii sa uskutočňuje len s jedným pasažierom. Riešením je carpooling. Zdieľaním ciest autom so susedmi, priateľmi alebo kolegami šetríte palivo a peniaze. Zvýšenie teploty klimatizácie vášho auta o 3 °C tiež okamžite zníži spotrebu paliva. Tieto kombinované opatrenia by mohli domácnostiam ušetriť približne 100 EUR ročne, niektorým dokonca omnoho viac.

5. Zníženie rýchlosti na diaľniciach

Priemerný automobil v Európskej únii najazdí ročne okolo 13 000 kilometrov. Autami jazdíme najmä preto, aby sme ušetrili čas. Príliš rýchla jazda je však pre motor auta neefektívna. Už od rýchlosti 110 km/h stúpa spotreba paliva exponenciálne. Znížením priemernej jazdnej rýchlosti na diaľnici o 10 kilometrov za hodinu môžeme znížiť svoje účty za palivo približne o 60 EUR ročne.

6. Nedele bez áut v mestách

Nedele bez áut sa v mnohých krajinách stávajú štandardom. Brusel, Edinburgh, Miláno, Paríž a ďalšie využili toto opatrenie na podporu verejného zdravia a verejný priestor ponúkli obyvateľom na organizovanie komunitných aktivít a kultúrnych podujatí. Viac ako 3 000 miest a obcí sa v roku 2021 zaregistrovalo do Európskeho týždňa mobility, ktorý zahŕňal aj záväzok zorganizovať deň bez áut. Ak bývame vo veľkom meste, nechať auto doma každú nedeľu môže domácnosti ušetriť 100 EUR ročne.

7. Používanie bicykla alebo pešej chôdze na krátke vzdialenosti

Ak necháme auto na krátke cesty doma, najmä ak ide o veľké auto, ušetríme značné množstvo paliva. V priemere je približne tretina ciest autom v Európskej únii kratšia ako 3 kilometre. Použitím iných dopravných prostriedkov pomôžeme znížiť znečistenie ovzdušia v okolí bydliska, a možno aj zlepšiť svoje zdravie. Zanedbateľná nie je ani úspora financií. Odhaduje sa, že domácnosti by mohli ušetriť každý rok okolo 55 EUR chôdzou, použitím skútra, či elektrokolobežky, či bicykla na krátke cesty. Štrnásť krajín EÚ má aspoň jeden daňový stimul alebo dotáciu na nákup bicyklov a elektro bicyklov.

8. Využívanie verejnej dopravy

Ak môžeme namiesto jazdy autom dochádzať do práce verejnou dopravou, oplatí sa to. Znížime nielen spotrebu paliva. Voľná kapacita verejnej dopravy počas dopravných špičiek sa líši v závislosti od systému, krajiny a mesta. V obdobiach mimo špičky však zvyčajne existuje voľná kapacita, ktorú možno využiť na „rozloženie“ prepravnej práce, ktorá sa dá využiť, ak zamestnávatelia povolia zamestnancom flexibilný pracovný čas. Aj verejné inštitúcie by mohli zohrávať dôležitú úlohu prostredníctvom dočasných finančných stimulov na zníženie cestovného vo verejnej doprave. Opýtajte sa na to v práci!

9. Využívanie vlakovej dopravy namiesto lietadla

Na vzdialenosti do 1 000 km predstavujú vysokorýchlostné vlaky kvalitnú náhradu lietania. Na základe existujúcej vysokorýchlostnej železničnej infraštruktúry by sa takmer 5 % ciest lietadlom v Európskej únii dalo uskutočniť vlakom, a to vrátane služobných ciest. Áno, je pravda že Slovensko v tomto smere trochu zaostáva, no skúsme svoje cesty plánovať s ohľadom na životné prostredie. Nočné vlaky sú pohodlnou možnosťou na cestovanie aj na dlhšie vzdialenosti. Vždy, keď je to praktické a cenovo dostupné, by sme mali zvážiť cestu vlakom. Berme pri tom do úvahy aj čas prepravy na letisko. Zamestnávatelia by tiež mali podporovať cesty vlakom namiesto letov na služobné cesty zamestnancov, najmä na relatívne krátke vzdialenosti, alebo podporovať virtuálne stretnutia namiesto cestovania.

Ak sa pozrieme na týchto 9 odporúčaní Medzinárodnej energetickej agentúry, jednoduchým počítaním dostaneme, že bežná európska domácnosť by mohla ich dodržiavaním ušetriť až 450 EUR ročne. Občania teda majú možnosť okamžite znížiť spotrebu energií a znížiť účty za palivo. V konečnom dôsledku sú to však vlády a samosprávy, ktoré majú nástroje na to, aby stimulovali opatrenia na úsporu energií.

Pre viac informácií si môžete pozrieť celú správu IEA tu:

https://www.iea.org/reports/playing-my-part?utm_content=buffer9b1c6&utm_medium=social&utm_source=twitter-ieabirol&utm_campaign=buffer

Ďalšie tipy IEA dostupné tu: https://www.populair.sk/sk/actual/10-krokov-ako-obmedzit-spotrebu-fosilnych-paliv-v-doprave

 

Zdieľaj: