
Aktualita
Vzdelávame pre čisté ovzdušie
07. 04. 2025
Osveta
V priebehu marca 2025 sa uskutočnili 4 vzdelávacie semináre – Metodické dni pre učiteľov 2. stupňa základných a stredných škôl, ktoré sa konali v priestoroch Úradov samosprávnych krajov, konkrétne v Košiciach, Trenčíne, Žiline a úvodné stretnutie v priestoroch Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v Banskej Bystrici. Počas prvých štyroch stretnutí sa metodických dní zúčastnilo 75 účastníkov. Ďalšie stretnutia s učiteľmi budú organizované na jeseň tohto roku a tiež v budúcom roku.

Podujatia boli organizované v rámci projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia a ich cieľom bolo poskytnúť učiteľom nástroje a vedomosti o príčinách a dôsledkoch znečistenia ovzdušia, predstaviť metodickú príručku na zisťovanie úrovne znečistenia ovzdušia a inšpirovať učiteľov k realizácii praktických aktivít so žiakmi zameraných na kvalitu ovzdušia. Program poskytol učiteľom praktické nástroje na výučbu environmentálnych tém a podporil ich motiváciu aktívne prispievať ku zlepšeniu kvality ovzdušia v školách a komunitách.
Účastníkom bola predstavená problematika znečistenia ovzdušia (zdroje, dôsledky a riešenia), rozdiely medzi znečistením a znečisťovaním ovzdušia, zdroje vybraných znečisťujúcich látok a ich vplyv na ľudské zdravie, rôzne typy meracích zariadení a spôsoby vyhodnocovania znečistenia ovzdušia. Účastníci sa tiež oboznámili s webovými sídlami projektu www.populair.sk a www.dnesdycham.sk, ktoré poskytujú množstvo dôležitých informácií o stave kvality ovzdušia na Slovensku a materiály využiteľné pri vzdelávaní na školách a osvete.
Pre účely obohatenia výučbového procesu bola účastníkom bližšie predstavená metodická príručka Ako zisťujeme, čo dýchame a pracovné listy. Hlavným cieľom publikácie je aktualizovať problematiku znečistenia ovzdušia v oblasti environmentálneho vzdelávania o témy, ako sú: úroveň znečistenia ovzdušia na Slovensku, vplyv na zdravie ľudí a rôzne spôsoby zisťovania kvality ovzdušia vrátane využitia bioindikácie ako technicky a finančne nenáročného spôsobu zisťovania kvality ovzdušia.
Manažéri kvality ovzdušia za jednotlivé kraje predstavili príklady ďalších aktivít pre školy – ponukový list aktivít environmentálnej výchovy so zameraním na kvalitu ovzdušia, aktivitu Do školy po vlastných a ďalšie enviro-výchovné aktivity ponúkané školám v rámci obohatenia výučby prírodovedne zameraných predmetov a environmentálnej výchovy.
Účastníci sa aktívne zapojili do praktického workshopu, zameraného na tvorbu pocitových máp s identifikáciou zdrojov znečisťovania ovzdušia v okolí škôl. Za podpory a koordinácie projektových zamestnancov zmapovali zdroje znečisťovania ovzdušia a identifikovali hlavné problémy. Súčasne navrhli opatrenia na riešenie zistených problémov predovšetkým v oblasti dopravy, vykurovania, priemyslu i poľnohospodárstva. Následne spoločne zdieľali vlastné návrhy aktivít pre žiakov a začlenenie témy kvality ovzdušia do vyučovacieho procesu.
Počas stretnutia bol predstavený web SAŽP – Ewobox, ktorý zhromažďuje a zdieľa informácie z oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety. Pre účastníkov boli pripravené metodické príručky a rôzne propagačné i výučbové materiály.
Účastníci podujatia v závere poskytli spätnú väzbu. S programom aj organizáciou podujatia boli veľmi spokojní a naplnilo ich očakávania, nakoľko získali množstvo dôležitých a zaujímavých informácií, praktických skúseností a podnetov na implementáciu témy kvality ovzdušia do vyučovania.
Prezentácie z jednotlivých podujatí sú dostupné na odkazoch: Banská Bystrica, Košice, Trenčín, Žilina