illustration-image-of-the-header

Domov Španielsko znižuje maximálnu povolenú rýchlosť v mestských uliciach

Španielsko znižuje maximálnu povolenú rýchlosť v mestských uliciach

11. 07. 2021 Mobilita

V záujme bezpečnosti a znižovania úmrtí a nehôd na cestách platí od mája 2021 na väčšine španielskych ulíc maximálna povolená rýchlosť 30 km/h. Toto nariadenie prijala zákonom vláda a obmedzenia platia v celej krajine. Španielsko je tak jedným z prvých štátov, ktoré prijímajú opatrenia na upokojovanie dopravy v mestách z centrálnej úrovne.
 

Zdroj: unsplash.com

Nové obmedzenie rýchlosti na 30 km/h sa týka dvojprúdových ciest a jednosmeriek s vyvýšeným chodníkom. Cesty s premávkou vo viacerých pruhoch v jednom smere majú povolenú 50 km za hodinu, avšak ak sa nachádza vedľa chodník na úrovni vozovky, vozidlá budú mať povolenú rýchlosť zníženú až na 20 km/h. Rýchlosť sa nesmie prekročiť ani pri predchádzaní. Nové obmedzenie sa netýka „hlavných ťahov“ vo veľkých mestách.

Za porušovanie nových pravidiel cestnej premávky v Španielsku hrozí pokuta vo výške od 100 do 600 EUR.

Rozhodnutie obmedziť rýchlosť automobilovej dopravy prichádza aj v súvislosti so zvýšeným počtom chodcov, cyklistov a tiež kolobežkárov na uliciach. Odvážne gesto španielskej vlády signalizuje lepšie časy pre udržateľnú mestskú mobilitu. Ulice sú verejným priestorom, ktorý by mal patriť predovšetkým ľuďom a nie dopravným prostriedkom. Zníženie rýchlosti vozidiel má pozitívny vplyv aj na kvalitu ovzdušia. Pri pokojnej jazde autom sa do ovzdušia dostáva menej škodlivých emisií, no s obmedzením rýchlosti si mnohí vodiči rozmyslia, či sa im oplatí používať na pomalú prepravu v meste automobil. 

Zdieľaj: