illustration-image-of-the-header

Domov Premietne sa princíp „znečisťovateľ platí“ aj do cestovného ruchu?

Premietne sa princíp „znečisťovateľ platí“ aj do cestovného ruchu?

03. 08. 2020 Nezaradené

Ekonomicko-právny princíp, ktorý pokutuje tých, čo spôsobujú škody na životnom prostredí, sa čím ďalej tým viac uplatňuje v záujme ochrany ekosystémov. Poplatky platia producenti odpadu aj znečisťovatelia ovzdušia. Aký vplyv majú turisti na životné prostredie?

Zdroj: unsplash.com

Uzavretie hraníc počas pandémie spôsobilo výrazný pokles turistov v obľúbených destináciách. Rezidenti sa tešili pokojným uliciam a menej znečisteným plážam. Menej turistov však pre mnohé destinácie znamená menej zárobku a menej pracovných príležitostí.

Britský novinár Christopher de Bellaigue volá po zelenom reštarte cestovného ruchu. Cestovanie podľa jeho slov nie je právom, ale výsadou. Turizmus nepochybne zanecháva ekologickú stopu, je preto potrebné zamyslieť sa kam cestujeme a prečo cestujeme. Niektoré destinácie vďaka turizmu prekvitajú, iné pod náporom turistov strácajú vzácne ekosystémy.

V záujme znižovania emisií bol Európskej komisii predložený návrh zavedenia dane z leteckého paliva. Cestovanie by však nemalo byť len výsadou bohatých. Je potrebné nastaviť systém, ktorý myslí na všetky skupiny. Musíme sa naučiť cestovať lepšie a rozumnejšie, s ohľadom na životné prostredie. Voľbou dopravného prostriedku a destinácie vieme ako jednotlivci prispieť k zmene.

Zdieľaj: