illustration-image-of-the-header

Domov Paríž radikálne bojuje proti znečisteniu ovzdušia. Zakážu v centre Paríža autá?

Paríž radikálne bojuje proti znečisteniu ovzdušia. Zakážu v centre Paríža autá?

21. 09. 2020 Ovzdušie

Starostka Paríža Anne Hidalgo nedávno oznámila, že nedovolí aby mestu po pandémii dominovali autá. V záujme zdravia občanov Parížanom prisľúbila, že urobí všetko pre výraznú redukciu znečistenia ovzdušia.

Zdroj: unsplash.com

Po vypuknutí koronakrízy a súvisiacimi obmedzeniami v doprave došlo v mnohých krajinách k zlepšeniu kvality ovzdušia. Obyvatelia miest sa nechcú vrátiť do starých koľají, čo sa miery znečistenia týka, preto zodpovedné orgány hľadajú opatrenia v záujme udržateľnej mobility a zdravia občanov. Paríž sa chce pripojiť k viacerým európskym mestám, ktoré plánujú uprednostňovať využívanie alternatívnych foriem dopravy. Autá v centrách metropol môžu byť teda čoskoro minulosťou. 

V rámci opatrení je od 30. apríla pre autá uzatvorená jedna z najrušnejších ulíc Rue de Rivoli, čím sa vytvoril dočasný priestor pre chodcov a cyklistov. Napriek uvoľňovaniu opatrení prichádza do úvahy aj scenár, že sa legendárna ulica vedúca k Louvre navždy rozlúči s automobilmi, ktoré ustúpia „zelenším“ formám dopravy. 

Ústrednou témou kampane starostky Paríža je aj koncept tzv. „štvrťhodinového mesta“, ktorého autorom je sorbonský profesor Carlos Moreno. Idea spočíva v ekologickej transformácií veľkomesta na plnohodnotné mestské časti s občianskou vybavenosťou, kvalitnou infraštruktúrou, 15 minútovou dostupnosťou k potrebným službám či inštitúciám s cieľom znížiť znečistenie a zlepšiť kvalitu života. 
 

Zdieľaj: