illustration-image-of-the-header

Domov O udržateľnej mobilite sa máme čo učiť od detí z Veľkého Šariša

O udržateľnej mobilite sa máme čo učiť od detí z Veľkého Šariša

02. 07. 2021 Mobilita

V utorok 29. júna 2021 sa uskutočnil ďalší zo série workshopov o plánovaní udržateľnej mobility, ktoré organizujú partneri projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia spolu s odborným garantom týchto podujatí, občianskym združením Cyklokoalícia. Tentokrát bol webinár zameraný na bezpečnosť cyklistov v mestách a školské plány mobility.

Zdroj: doskolynabicykli.sk

Ak by sme sa opýtali detí ako by chceli cestovať do školy, máloktoré by odpovedalo, že by chcelo, aby ho priviezli rodičia. Môcť dochádzať do školy na bicykli alebo hoci aj pešo dáva deťom pocit samostatnosti a slobody, ale aj zodpovednosti za seba a svoje životné prostredie. Že sa to dá aj v našich podmienkach, sa presviedčajú organizátori kampane „Do školy na bicykli“ už niekoľko rokov. Spolu so zanietenými pedagógmi sa im podarilo rozbicyklovať školy v Dunajskej Lužnej,  Veľkom Šariši, Nesvadoch, ale aj inde. Stovky bicyklov pred školou a zdravšie deti namiesto stresovaných rodičov za volantom v rannej špičke môžu byť realitou aj na Slovensku.

Deti samotné dokážu pomenovať problém, ktorý im bráni v bezpečnom pohybe na uliciach, často vedia identifikovať aj jeho príčinu. Ak ich počúvame, môžu spolu so zodpovednými dospelými z radov vedenia školy, architektov a úradníkov zo samospráv spoločne prispieť k vytváraniu lepších a zdravších priestorov v našich mestách. Toto je princíp participatívnej tvorby školských plánov mobility, ktorých súčasťou je aj riešenie priestoru v bezprostrednom okolí škôl tak, aby sa eliminoval negatívny vplyv automobilizmu a naopak vytváral priestor pre bezpečný pohyb mladých cyklistov aj chodcov. Cyklokoalícia práve v tomto období tieto dokumenty spracúva pre prvé školy zapojené do kampane. 

Tomu ako by mali uvažovať plánovači mestských priestorov a prečo je dôležité brať do úvahy všetky dopravné módy, ale aj o tom ako sa dajú „upratať ulice“ tak, aby sme v našich mestách mali bezpečný obytný priestor, sa venovali prezentácie Daniela Szaba z Centra dopravního výzkumu a Vladimíra Tótha z Dopravného podniku Bratislava. Ich prezentácie, ale aj tie, ktoré sa venujú udržateľnej mobilite v okolí škôl, osobitne vo Veľkom Šariši, nájdete čoskoro na: https://populair.sk/sk/event/281

Videozáznam z webináru je dostupný aj na našom YouTube kanáli: https://www.youtube.com/watch?v=PaZmuUnttdM

Zdieľaj: