illustration-image-of-the-header

Domov Francúzsko udelilo azyl mužovi z Bangladéša pre zhoršenú kvalitu ovzdušia

Francúzsko udelilo azyl mužovi z Bangladéša pre zhoršenú kvalitu ovzdušia

10. 02. 2021 Ovzdušie

Prisťahovalcovi z Bangladéša, ktorý trpí vážnou astmou hrozilo vyhostenie z krajiny. Súd rozhodol v prospech muža na základe obhajoby, ktorá bola založená na obave zhoršenia zdravotného stavu vplyvom zlej kvality ovzdušia v jeho rodnej krajine.

Zdroj: unsplash.com

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prispela zhoršená kvalita ovzdušia v Bangladéši v roku 2018 k 572 600 úmrtiam. Zlý stav životného prostredia, dopady zmeny klímy a prírodné katastrofy sú čoraz častejším dôvodom migrácie obyvateľstva.

Súdy vo Francúzsku zrušili príkaz na vyhostenie prisťahovalca, ktorého návrat do krajiny by preňho mohol predstavovať riziko predčasného úmrtia vzhľadom na závažnosť zdravotného stavu.

Francúzsko tak zaznamenalo prvý prípad udelenia azylu z dôvodu zhoršeného stavu životného prostredia. Pri rozhodovaní súdu nepochybne zavážili aj ďalšie skutočnosti – nedostupnosť liečby v krajine pôvodu, úmrtie člena rodiny zapríčinené astmatickým záchvatom, či dokázané zlepšenie pľúcnej kapacity prisťahovalca od príchodu do Francúzska.
 

Zdieľaj: