illustration-image-of-the-header

Domov Cyklodoprave v Prešovskom kraji svitá na lepšie časy

Cyklodoprave v Prešovskom kraji svitá na lepšie časy

24. 05. 2021 Mobilita

Krajskí poslanci schválili financie na aktivity v oblasti cyklodopravy a cykloturistiky na rok 2021. Prešovský kraj plánuje investovať viac ako 800 - tisíc eur do cyklotrás, čím chce zvýšiť atraktivitu cyklodopravy v regióne. 

Zdroj: unsplash.com

Prešovská župa sa pustila do skvalitňovania cyklodopravy. Financie chce použiť na EuroVelo 11, cykloprepojenie Vysokých Tatier so Slovenským rajom či na cykloturistickú trasu pútnického významu Levoča - Spišský Jeruzalem. Okrem toho župa počíta aj s cykloturistickou trasou okolo Domaše. 

Projektová príprava

Prešovský samosprávny kraj avizuje cykloprepojenie Vysokých Tatier a Slovenského raja. Trasa má viesť cez Poprad, Gánovce, Hozelec a Švábovce. Župa plánuje aj cykloturistickú trasu pútnickeho významu na zhruba 23-kilometrovej trase Levoča – Spišský Jeruzalem. Trasa bude prechádzať okrem iného aj obcami Spišský Hrhov, Klčov, Nemešany a Granč-Petrovce.  Ambíciou je prepojiť cestičkou pre cyklistov aj rekreačné oblasti na Domaši a to modernizáciou pôvodných cyklociest a výstavbou nových úsekov.

Cyklodiaľnica EuroVelo 11

Približne 150 kilometrov v Prešovskom kraji by mala dosahovať medzinárodná trasa pre cyklistov EuroVelo 11. Výstavba napreduje, k jej úplnému dobudovaniu však chýba ešte viac ako polovica. Hoci krajská samospráva nie je investorom ani staviteľom jednotlivých úsekov, sieť diaľkových cyklistických trás intenzívne podporuje. Župa už minulý rok vyčlenila finančné prostriedky na projektovú prípravu pripravovaných úsekov cyklodiaľnice. Financie by mali byť použité aj na majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov.

EuroVelo 11 povedie po úplnom dokončení cez jedenásť krajín a šesť hlavných miest zo severného mysu Nórska - Nordkappu až do metropoly Grécka, do Atén. Dĺžka trasy predstavuje 6550 kilometrov.

Zdieľaj: