illustration-image-of-the-header

Domov Ak stojíte, vypnite motor

Ak stojíte, vypnite motor

05. 03. 2021 Mobilita

Vo veľkých mestách sa významne na znečistení ovzdušia podieľa doprava. Motorové vozidlá znečisťujú ovzdušie hlavne oxidmi dusíka a jemnými prachovými časticami. V horúcich dňoch je doprava navyše príčinou vzniku vysokých koncentrácií prízemného ozónu.

Zdroj: pexels.com

Vozidlo so zapnutým motorom dokáže počas státia vypustiť také množstvo znečisťujúcich látok ako počas pohybu. Medzi vodičmi navyše vládne mylná predstava, že častým vypínaním a zapínaním motora sa míňa viac paliva, aj keď v skutočnosti je opak pravdou, najmä čo sa nových automobilov so systémom štart-stop týka. Vypnutím motora počas státia šetríte životné prostredie aj vašu peňaženku.

Kampaň namierenú na vodičov spustila nedávno iniciatíva Idling Action London s cieľom informovať verejnosť o dopade naštartovaného motora pri státí vozidla na kvalitu ovzdušia a zdravie ľudí. Projekt poskytuje poradenstvo a informačné materiály pre samosprávy, školy, nemocnice a podniky aj jednotlivcov v záujme zvyšovania environmentálneho povedomia verejnosti. Kampaň je financovaná Londýnskou radnicou z grantu Kvalita ovzdušia. Do kampane sa zapojilo 31 mestských častí.
 

Zdieľaj: