illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Kampaň Do práce na bicykli sa bude konať aj v roku 2021

Kampaň Do práce na bicykli sa bude konať aj v roku 2021

13. 04. 2021  ikona kategórie Mobilita

Ministerstvo dopravy a výstavby SR spustilo aj tento rok súťaž Do práce na bicykli 2021. Ide už o ôsmy ročník celonárodnej kampane, ktorá sa tento rok presunie z tradičného mesiaca máj na jún z dôvodu stálejšieho počasia.

 titulná fotografia
Zdroj: dopracenabicykli.eu

Cieľom súťaže je podporiť rozvoj udržateľnej mobility v mestách, motivovať samosprávy, aby na svojom území vytvárali kvalitné a bezpečné podmienky pre využívanie bicykla na prepravu po meste. Zamestnávateľov má táto kampaň motivovať, aby vytvárali vo svojich sídlach podmienky pre bezpečné uloženie bicykla, priestor na prezlečenie vrátane sociálneho zariadenia, a tiež aby prípadnými bonusmi motivovali zamestnancov pre dochádzanie do práce na bicykli. Ide samozrejme aj o motivovanie pracovníkov, aby namiesto motorového vozidla použili udržateľnejší spôsob prepravy. 

Registrácia samospráv je možná od 1. apríla do 21. mája 2021. Následná registrácia súťažných družstiev bude otvorená až do 7. júna 2021. Súťažiaci si potom budú počas celého mesiaca jún zaznamenávať počty prejdených alebo najazdených kilometrov. 

Súťaže sa môžu zúčastniť všetci, azda okrem zarytých motoristov. Svoje dochádzkové trasy môžu do systému zadávať ľudia, ktorí do práce dochádzajú pešo alebo verejnou dopravou rovnako ako tí, ktorí jazdia do práce na bicykli. Prekážkou nie je ani home office, pretože aj tí, čo pracujeme z domu, potrebujeme pohyb. Podmienkou je odbicyklovať približne podobnú trasu, ako by sme šli z domu do práce a tú si následne zadať do aplikácie alebo mapy na webstránke súťaže. 

Evidencia prináša benefity aj pre zapojené samosprávy. Elektronický evidenčný systém môže byť zdrojom dát o najčastejšie používaných trasách obyvateľov pri ich doprave za prácou. Tie môžu využiť pri zavádzaní opatrení v oblasti udržateľnej mobility alebo plánovaní výstavby bezpečnej cyklistickej infraštruktúry. Cyklisti môžu zároveň operatívne využívať mobilné telefóny na nahlasovanie nedostatkov na cyklistickej infraštruktúre, o ktorých budú organizátori informovať správcov miestnych komunikácií.

Zmenou dopravného prostriedku dokážeme ako jednotlivci prispieť k zlepšenie kvality ovzdušia.

Informácie o súťaži sú dostupné na: https://www.dopracenabicykli.eu/