illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Za poznaním do Kodane

Za poznaním do Kodane

27. 06. 2025 Osveta

Posledný júnový týždeň organizovala Slovenská agentúra životného prostredia študijnú cestu do Kodane za príkladmi dobrej praxe v oblasti udržateľnej mobility a energetiky. Určená bola pre zástupcov samospráv a cieľom bolo ukázať, ako je možné realizovať opatrenia s dôrazom na zlepšenie kvality ovzdušia. Medzi účastníkmi nechýbali ani zástupcovia projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia.

účastníci zájazdu
Zdroj: LIFE populair

Počas štyroch dní čakal účastníkov nabitý program plný inšpirácie z oblasti ochrany ovzdušia, udržateľnej mobility, energetiky a verejnej správy.

Študijná cesta v Kodani začala rannými prednáškami na pôde Európskej environmentálnej agentúry (EEA). Kolegovia z EEA predstavili, ako spolupracujú s členskými štátmi, ako overujú dáta a pripravujú hodnotiace správy. Aktuálne prebieha aj úprava indexu kvality ovzdušia, ktorý bude reflektovať novú smernicu EÚ o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe. V organizácii, ktorá združuje dánske samosprávy (obdoba slovenského ZMOS), sa účastníci dozvedeli, ako prebiehal proces znižovania počtu samospráv z pôvodných 1388 (1970), na aktuálnych 98 (2007). Nebolo to jednoduché, ale výsledky potvrdzujú, že to bolo správne rozhodnutie. Nasledovalo meranie ultrajemných častíc v uliciach Kodane.

Nasledujúci deň študijnej cesty využili účastníci na maximum. V rámci ranných prednášok boli vyhodnotené merania ultrajemných častíc z predchádzajúceho dňa v porovnaní s výsledkami zo Slovenska, ktoré boli uskutočnené v spolupráci s OZ CEPTA. Nasledovali informácie z magistrátu hlavného mesta o vplyve zhoršenej kvality ovzdušia na zdravie obyvateľov. V poobedných hodinách si účastníci užili Kodaň zo sedla bicykla. Bezpečnosť na cestách, oddelený priestor pre autá, cyklistov, chodcov, kvalitná infraštruktúra, jazda na bicykli v každom počasí sú samozrejmosťou v dánskej metropole.

Ďalší deň študijnej cesty začal prednáškami so zameraním na lokálne vykurovanie tuhým palivom. Venovali sa porovnaniu vykurovacích zariadení, rozdielom v produkcii znečisťujúcich látok a novým technológiám. Popoludní bola na programe návšteva spaľovne, ktorá spracováva komunálny odpad z 18 miest (viac než 1,2 mil. obyvateľov). Teplo vyprodukované pri spaľovaní odpadu sa využíva na vykurovanie domácností, vrátane zásobovania teplou vodou. Jedným z odberateľov je aj regionálna nemocnica. Z kuchynského a záhradného odpadu sa vyrába bioplyn, ktorý slúži ako palivo.

Kodaň ohúrila v mnohých aspektoch - funkčné verejné priestory pre všetkých, poriadok v uliciach a spokojnosť na tvárach jeho obyvateľov – tzv. hygge. Veríme, že načerpané informácie budú motiváciou pre opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia v slovenských mestách a obciach.
 

Zdieľaj: