Aktualita
Predpovede kvality ovzdušia
17. 01. 2025 Ovzdušie
Slovenský hydrometeorologický ústav informuje o spravodajskej službe predpovede kvality ovzdušia. Údaje sú dostupné prostredníctvom služby CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service). Súčasťou predpovedných produktov sú aj predpovede koncentrácií prírodného prachu. Ide väčšinou o prach z púští alebo polopúšti – na území Slovenska je to najčastejšie vyskytujúci sa „saharský prach“.
Predpovede kvality ovzdušia slúžia hlavne na určenie trendu koncentrácií znečisťujúcich látok, či už ide o zlepšenie alebo zhoršenie kvality ovzdušia, na určenie predpokladaných rozptylových podmienok a na smer šírenia znečisťujúcich látok. Neurčitosť do predpovedí vnášajú samotné emisné zdroje a neurčitosť predpovedaných meteorologických polí, najmä zrážok a teplotného zvrstvenia atmosféry, ktoré určuje stabilitu, a teda rozptylové podmienky atmosféry.
Výhody, nevýhody
Výhodou modelu CMAQ je detailnejšie horizontálne rozlíšenie 2 km v porovnaní s 8 km rozlíšením modelu CAMS. Na druhej strane, predpoveď CAMS EÚ je založená na mediáne z predpovedí 11 najmodernejších numerických modelov kvality ovzdušia vyvinutých v Európe, vďaka čomu sa eliminujú systematické a náhodné chyby jednotlivých modelov.
Púštny prach
Prenos prírodného prachu nastáva za špecifických meteorologických podmienok, ktoré umožňujú výstup čiastočiek prachu od výšky niekoľkých metrov až do výšky niekoľko tisíc metrov nad zemský povrch. Ich následný horizontálny prenos môže dosiahnuť vzdialenosť aj niekoľko tisíc kilometrov. Na predpovedných mapách je zaujímavé sledovať pohyb prachu v rôznych výškových hladinách. V posledných rokoch sú epizódy prenosu saharského prachu častejšie než v minulosti.
Prečo sledovať informácie o kvalite ovzdušia?
Pod kvalitou ovzdušia sa rozumie rozptýlenie znečisťujúcich látok vo vonkajšom ovzduší. Na Slovensku vykonáva monitoring znečisťujúcich látok Slovenský hydrometeorologický ústav. Predpovede nám môžu byť nápomocné pri predpoklade zhoršenej, resp. zlej kvality ovzdušia. Pri pretrvávaní vysokých koncentrácií znečisťujúcich látok v ovzduší hovoríme o tzv. smogových situáciách. Z hľadiska ochrany zdravia je potrebné adekvátne reagovať na stav a riadiť sa odporúčaniami, najmä čo sa týka citlivých skupín obyvateľstva, t.j. seniori, chronicky chorí ľudia, tehotné ženy a v neposlednom rade, deti.
Aktuálny stav a predpovede počasia majú stále miesto v našich každodenných životoch. Na základe informácií o počasí prispôsobujeme svoje aktivity, plány, voľbu dopravného prostriedku, typ oblečenia. Obdobný prístup by sme mali zvoliť aj pri informáciách o kvalite ovzdušia. Byť informovaní, reagovať na zmeny, najmä v čase zvýšených koncentrácií znečisťujúcich látok, a prispievať k ochrane ovzdušia. Napríklad v oblasti vykurovania domácností dodržiavaním zásad správneho vykurovania a v záujme udržateľnej dopravy voľbou dopravného prostriedku.
Predpovede kvality ovzdušia sú dostupné vďaka projektu National Collaboration Programme – Slovakia, ktorý je financovaný Európskou úniou prostredníctvom programu pre pozorovanie Zeme Copernicus a jeho služby pre monitorovanie atmosféry CAMS, ktorú realizuje Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia ECMWF.
Viac informácií nájdete na:
https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_predpovede_produkty
Aktuálny stav kvality ovzdušia môžete sledovať na webovej aplikácii www.dnesdycham.sk