illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Pešo do práce – prvý krok k lepšiemu zdraviu i ovzdušiu

Pešo do práce – prvý krok k lepšiemu zdraviu i ovzdušiu

03. 04. 2025 Mobilita

Každý z nás má počas pracovného týždňa vytvorenú rannú rutinu, ktorá zahŕňa aj cestu do práce. V dnešnej uponáhľanej dobe si mnoho ľudí vyberá čo možno najrýchlejšie dopravné prostriedky. Najčastejšie je to auto, autobus, vlak či bicykel, v posledných rokoch však významne dominuje individuálna automobilová doprava. Jej dôsledkom sú preplnené a upchaté dopravné trasy, zvýšená koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší, dlhý čas strávený za volantom cestou do práce či hľadaním parkovacieho miesta. Čo ak by sme tieto návyky skúsili zmeniť a vzdali sa komfortu?
 

Ľudia v pohybe
Zdroj: Adobe Stock

Medzinárodný deň Pešo do práce

Ideálnym dňom na zmenu je medzinárodný deň Pešo do práce, ktorý tento rok pripadá na 4. apríl. Na takúto výzvu sa treba dobre pripraviť – ráno si privstať, obliecť sa adekvátne počasiu – a počítať s tým, že pri svižnej fyzickej aktivite sa telo zahreje.

Pre niektorých ľudí to nie je novinka. Tí, ktorí chodia do práce pešo, veľmi skoro zistili, že auto nie je až také potrebné. Chce to len trochu viac energie na manažovanie svojho času a disciplíny a zbavíme sa závislosti na vození, akéhosi „vozidlového“ komfortu. Vozenie je síce pohodlné, ale postupne sa stávame otrokmi áut, nehovoriac o problémoch na cestách a o zhoršovaní kvality miestneho ovzdušia.

Výhody chôdze pre zdravie

Dochádzaním do práce pešo alebo kombinovaním pešej chôdze a verejnej dopravy chránime a utužujeme svoje zdravie, posilňujeme odolnosť organizmu, zlepšujeme kondíciu, prirodzené formovanie peknej postavy hádam ani netreba pripomínať. Je to perfektný benefit, ktorý si možno ani neuvedomujeme. Sú to moje rokmi overené skúsenosti a auto mi k životu vôbec nechýba,“ dodáva zamestnankyňa Slovenskej agentúry životného prostredia a verí, že sa k jej názoru pripoja i ostatní alebo si to aspoň vyskúšajú.

No nie je to výzva? Keďže sú výzvy v súčasnosti také moderné, skúsme si dať jednu aj my – dochádzajme do práce pešo!

Prejsť pešo kilometer si zvyčajne vyžaduje 1 300 až 1 500 krokov. Na udržanie dobrého zdravia by mal priemerný dospelý človek venovať týždenne miernej fyzickej aktivite približne 150 minút, pričom ideálnou voľbou je chôdza. Mnohí odborníci poukazujú na dôležitosť aktívnej chôdze – pre zdravie človeka je optimálne absolvovať aspoň 6 000 krokov denne.

Podľa viacerých odborníkov má pešia chôdza na organizmus blahodarné účinky. Napríklad:

  • 15 minút chôdze denne znižuje chuť na sladké,
  • 30 minút chôdze denne znižuje riziko ochorenia srdca o 40 %,
  • 2 hodiny chôdze týždenne dokážu znížiť riziko mŕtvice,
  • zlepšuje kvalitu a hustotu kostí,
  • znižuje riziko obezity až o 50 %,
  • zlepšuje metabolizmus,
  • je prevenciou pred civilizačnými chorobami a
  • zlepšuje pozornosť a pamäť o 20 %.

Chôdza ako duševný reset

Vďaka chôdzi sa zlepšuje okysličenie mozgu, čo pozitívne vplýva na premýšľanie či utriedenie myšlienok.

Ako povedal Hippokrates: „Ak máš zlú náladu, choď sa prejsť. A ak máš zlú náladu aj po vychádzke, choď sa prejsť ešte raz!

Cesta pešo do práce môže byť individuálna, ale aj zdieľaná, kedy môžeme tráviť spoločný čas s deťmi, priateľmi či kolegami. Individuálnu cestu si môžeme spríjemniť pozorovaním a poznávaním okolia – natrafíme na nové uličky a skratky. Zrazu si všímame situácie, na ktoré pri rannom zhone v našich autách nemáme čas.

Náhodný okoloidúci nám venuje milý úsmev, pozdravíme sa pani, ktorá pravidelne prechádza tou istou trasou. Utriedime si myšlienky a spomalíme náš hektický život aspoň v hlave. Do práce môžeme prísť s lepšou náladou, s posilnenou imunitou a väčšou dávkou energie. Pravidelná cesta pešo do práce sa môže stať ideálnou mozgovou rozcvičkou.

Keď sa rozhodneme ísť do práce pešo, nevyprodukujeme žiadne emisie, čo znamená, že svojou každodennou voľbou prispejeme k znižovaniu znečisťovania a k čistejšiemu ovzdušiu.

Vykročme 4. apríla spoločne tou správnou nohou. Stačí sa len rozhodnúť a urobiť prvý krok.
 

Zdieľaj: