illustration-image-of-the-header

Domov Najčastejšie chyby a omyly, ktorých sa dopúšťame pri vykurovaní

Najčastejšie chyby a omyly, ktorých sa dopúšťame pri vykurovaní

09. 09. 2022 Vykurovanie

Väčšina z nás si myslí, že kúriť drevom vie každý. Je to ako pri jazde autom. Šoférovať vie takmer každý, no nie každý je dobrý vodič. Skúste si porovnať náš zoznam omylov pri kúrení drevom so svojimi návykmi. Veríme, že sa tam nenájdete, ale možno budete vedieť poradiť susedovi, čo vám zadymil vyvešanú bielizeň.

Muž prikladá drevo do krbu
Zdroj: pexels.com

„Na vykúrenie izby mi stačí aj jedno polienko v kozube.“
Pri tomto spôsobe dochádza k nedokonalému horeniu, drevo len obhára. Teplota v ohnisku je tak nízka, že produkujete 10-násobok emisií a do prostredia sa odovzdáva menej tepelnej energie. Prikladajte aspoň dve polienka. Vzájomne dokážu horieť efektívnejšie, s nízkymi emisiami. Radšej po pár hodinách znovu rozložte oheň.

„Hrubé poleno horí dlhšie.“
Pri tomto spôsobe drevo len obhára a ohnisko nemá potrebnú teplotu. Emisie sú veľmi vysoké.
Hrubé polená rozseknite a poukladajte na seba. 

„Mokré drevo mi bude dlhšie horieť, budem mať teplo celý deň.“
Mokré drevo horí dlhšie, pretože musí najprv samé seba vysušiť. Energiu spotrebujete na odparenie vody. Vám na zohriatie zostane polovica energie z dreva a nám ostatným sa dostane do ovzdušia 10-krát viac emisií. Sušte drevo ideálne 1-2 roky.

„Sklo čistíme iba chémiou.“
Navlhčite handru alebo papierovú vreckovku, naberte na ňu trocha popola a čistite. Takýto skvelý čistiaci prostriedok používali aj naše prababičky. 

„Pri stavbe kachlí by mal byť dymovod čo najdlhší, aby som mal čo najvyššiu účinnosť.“
Teplotu spalín, ktoré vchádzajú do komína nemôžete znižovať donekonečna. Ak je teplota príliš nízka, bude vám spotrebič dechtovať komín, ktorý môže následne vyhorieť a spôsobiť veľké škody na majetku.

„Priškrtením prívodu vzduchu dosiahnem dlhšie horenie.“
Ak drevo počas horenia nemá dostatok vzduchu, produkuje vysoké emisie a čierny uhlík (black carbon). Dochádza k nedokonalému spaľovaniu, ktoré sprevádza nadmerná produkcia jedovatého oxidu uhoľnatého (CO), karcinogénneho benzo(a)pyrénu a sadzí. Je lepšie častejšie prikladať menšie množstvo paliva a nechať ho rozhorieť a následne obmedzovať prívod vzduchu.

„Oheň musím zakladať tak, že naspodok pokrčím papier, naň uložím triesky, a potom dám väčšie polená.“
Omnoho nižšie emisie dosiahneme zapálením zhora (tzv. Fínske ohnisko). Na rošt uložte väčšie polená, na ne naukladajte triesky a zapáľte pomocou podpaľovača.

„Odpad spálim, však aj spaľovne pália odpad.“
Spaľovne odpadov majú odlučovače na zachytenie škodlivín. Vy nie! Škodíte sebe aj svojím blízkym. To čo vy spálite, vaše deti a susedia dýchajú. Odpad je potrebné správne vytriediť do zberných nádob. Záhradný odpad patrí na zberný dvor.

Viac informácií o správnom vykurovaní nájdete v našej brožúre Správne vykurovanie alebo na webovej stránke: http://vykurovanie.enviroportal.sk/ 

Prečítajte si tiež 10 rád ako zvládnuť vykurovaciu sezónu a príspevok o starostlivosti o vykurovacie zariadenie Čistenie alebo oheň na streche?

Zdieľaj: