illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Na Noci Vedy sme merali aj znečistenie ovzdušia

Na Noci Vedy sme merali aj znečistenie ovzdušia

04. 10. 2024 Ovzdušie

To, že veda je zábavná a nie je určená len pre výskumníkov si mohli potvrdiť a vyskúšať návštevníci Noci Vedy, ktorá prebehla koncom septembra v mestách Poprad, Košice, Bratislava, Banská Bystrica a Žilina. S kolegami z projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia sme sa zúčastnili už 18. ročníka najväčšieho vedeckého festivalu na Slovensku. 

meranie prístrojom
Zdroj: vlastná

Európska noc vedy prináša inšpiratívnym a jedinečným spôsobom novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. Témou aktuálneho ročníka bola komplexita, ktorá sa zaoberá skúmaním systémov s mnohými vzájomne prepojenými časťami, kde správanie celého systému nemožno pochopiť iba na základe vlastností jeho jednotlivých častí.

Komplexne sme sa samozrejme venovali ovzdušiu. Účastníci absolvovali zábavnou formou rôzne aktivity (pokusy, kvízy...) súvisiace so znečistením ovzdušia a dozvedeli sa niečo o monitorovaní kvality ovzdušia na Slovensku, mobilnej aplikácii DnesDýcham, či aktuálnych trendoch v oblasti zásad správneho vykurovania. Osvetové aktivity boli zamerané aj na dôsledky nesprávnych vykurovacích postupov, zdroje znečisťovania ovzdušia či udržateľnú mobilitu a v konečnom dôsledku tak aj na dopady na ľudské zdravie.

 

Pripravená bola aj anketa, ktoré zdroje sa najviac podieľajú na znečisťovaní ovzdušia, v rámci Slovenska, prachovými časticami. Prostredníctvom prezentovanej ankety o znečistení prachovými časticami sme nadväzovali množstvo rozhovorov a diskusií s návštevníkmi rôznych vekových kategórií (doobeda so žiakmi a učiteľmi, poobede so širokou verejnosťou).

Detskí návštevníci si svoje vedomosti otestovali absolvovaním rôznych vedomostných kvízov, odmerali vlhkosť dreva prístrojom a dozvedeli sa ako nám s čistejším ovzduším vedia pomôcť stromy. Iní naši kolegovia zase prezentovali pokus hmla vo fľaši, kde simulovali znečistenie ovzdušia v meste. Návštevníkov rovnako veľmi zaujali plagáty "Relatívna veľkosť častíc", kde zistili aké veľké tie prachové častice vlastne (PM častice) sú. "Porovnanie efektivity spaľovania dreva s rozličným stupňom vysušenia" – mnohí návštevníci boli prekvapení, že surové drevo má v sebe až 50 % vody (tzn. v 1 kg dreva je až 0,5 l vody). Pri spaľovaní suchého dreva (vlhkosť pod 20 percent, sušenie 1 – 2 roky) totiž nevzniká toľko nebezpečných znečisťujúcich látok, ako pri spaľovaní mokrého dreva.

Počas celého podujatia prebiehalo meranie PM častíc s využitím meracieho prístroja. Koncentrácie týchto znečisťujúcich látok sa menili v závislosti od počtu návštevníkov.

Za projekt Populair sa po prvý krát zúčastnili kolegovia aj podujatia Veda v osade. Toto podujatie sa každoročne organizuje v rámci Európskej noci vedy a prináša vedu, vedcov a výskumníkov aj k deťom a komunitám žijúcim v odľahlých, častokrát aj chudobných kútoch Slovenska.

Vyhodnotenie ankiet: príklad z Banskej Bystrice

Ako ste sem prišli alebo ako sa najčastejšie prepravujete po meste?

Ø  Najviac ľudí, z tých ktorí hlasovali, sa na podujatie dopravilo vlakom (148), nakoľko išlo o žiakov škôl aj z viac vzdialených regiónov (Hnúšťa, Revúca, Rimavská Sobota). Veľmi využívaným bol aj ďalší udržateľný spôsob dopravy – autobus, ktorým prišlo 123 návštevníkov. Veľmi pozitívnym bol počet peších (90), ktorí sa nezľakli ani daždivého počasia. Auto využilo 42 návštevníkov a bicyklom prišli 6.

Čo podľa vás najviac špiní ovzdušie prachovými časticami na Slovensku?

Ø  Z druhej ankety vyplynulo, že až 104 opýtaných vybralo priemysel. Za sektor dopravy aj lokálnych kúrenísk hlasovalo 38 opýtaných. Energetiku označilo 12 opýtaných.

A ako to malo byť správne? Dozviete sa na našich web stránkach populair.sk a dnesdycham.sk alebo nás navštívte na budúci rok J.

Zdieľaj: