Aktualita
Kvalita ovzdušia v Európe sa zlepšuje, počet predčasných úmrtí je však stále privysoký
02. 12. 2020 Ovzdušie
Európska environmentálna agentúra (EEA) vo výročnej správe Kvalita ovzdušia v Európe 2020 informuje o zlepšení kvality ovzdušia. Napriek tomu, že počet predčasných úmrtí vplyvom zhoršenej kvality ovzdušia klesá, situácia stále nie je uspokojivá.
Za rok 2018 zaznamenala EEA v Európe o 60-tisíc predčasných úmrtí menej oproti roku 2009, čo sa týka vplyvu prachových častíc. Pri vplyve oxidu dusičitého (NO2) je pokles ešte väčší – za posledných desať rokov klesol počet predčasných úmrtí o 54 %.
Pokles oproti minulým rokom zaznamenala EEA aj pri koncentráciách znečisťujúcich látok z energetiky či dopravy, a to napriek zvyšujúcim sa nárokom na mobilitu. Dôvodom sú opatrenia v cestnej doprave, vrátane prísnych emisných limitov. Bez výraznej zmeny zostáva oblasť poľnohospodárstva a vykurovania. Poľnohospodárstvo je najväčším producentom amoniaku (NH3) spomedzi všetkých sektorov, zatiaľ čo vykurovanie domácností a budov je zodpovedné za 54 % podiel koncentrácií PM2,5, 41 % podiel koncentrácií PM10, 44 % podiel koncentrácií CO a 37 % podiel benzo(a)pyrénu (Air quality in Europe – 2020 report).
„Investície do lepšej kvality ovzdušia sú investíciou do lepšieho zdravia Európanov,“ podotkol Hans Bruyninckx, výkonný riaditeľ EEA. Správa informuje aj o vplyve pandémie, kedy v súvislosti s obmedzeniami na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19 zaznamenali mnohé štáty dočasné zlepšenie kvality ovzdušia. Pandémia zároveň upozornila na riziká zníženej kvality ovzdušia a náchylnosť chronicky chorých ľudí s ťažkosťami dýchacej sústavy podľahnúť koronavírusu.