Aktualita
Kroky na zlepšenie kvality ovzdušia v Prešovskom kraji
10. 06. 2024 Ovzdušie
Naprieč krajmi s oblasťami, ktoré majú problém s kvalitou ovzdušia, práve prebiehajú práce na vypracovaní Programu na zlepšenie kvality ovzdušia (PZKO). Slovenský hydrometeorologicky ústav (SHMÚ) vyčlenil na základe merania a modelovania tzv. oblasti riadenia kvality ovzdušia (ORKO). Každý kraj je špecifický svojimi podmienkami v kvalite ovzdušia, čo sa ukázalo v rozdielnych problémoch so znečisťujúcimi látkami v danej lokalite. Prešovský kraj (PSK) nepatrí medzi kraje s najhoršou kvalitou ovzdušia, no neznamená to, že nie je čo zlepšovať.
Čo znamená byť rizikovou obcou?
PSK ako zóna, ktorá sa pri hodnotení kvality ovzdušia posudzuje ako celok, má pre rok 2023 vyhlásených 116 obcí, u ktorých je predpoklad zhoršenej kvality ovzdušia z dôvodu vykurovania domácností. Rozloha územia, ktoré môže byť ohrozené zhoršenou kvalitou ovzdušia, je 45,6 km2. Počet obyvateľov zóny PSK žijúcich v rizikových obciach, ktorí sú vystavení znečistenému ovzdušiu, je cca 140 000. Občania sa počas vykurovacej sezóny nevyhnú zvýšeným koncentráciám prachových častíc PM10 a PM2,5 a karcinogénnym látkam, ktorých predstaviteľom je benzo(a)pyrén – BaP. Podľa metodiky integrovaného posúdenia boli všetky tieto obce rozčlenené do troch rizikových stupňov od 1 – najmenej zasiahnutá obec znečistením, až 3 – najviac znečistené obec na základe počítačového modelovania.
Obrázok 1 Rizikové obce v zóne PSK (https://www.shmu.sk/sk/?page=2781)
Povinnosť vypracovať Program na zlepšenie kvality ovzdušia vzniká tým zónam a aglomeráciám, na území ktorých sa nachádza aspoň jedna obec s rizikovým stupňom 3, kvôli čomu je Okresný úrad v sídle kraja povinný vydať Program na zlepšenie kvality ovzdušia. V súvislosti s pripravovaným PZKO v zóne PSK, Okresný úrad v sídle kraja v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a PSK zorganizoval vo vybraných mestách 5 stretnutí so zástupcami samospráv postihnutých obcí.
V mesiaci máj prebehli stretnutia pracovných skupín rizikových obcí takto:
- 02.05.2024 – okres Levoča a Poprad
- 03.05.2024 – okres Bardejov, Svidník a Stropkov
- 06.05.2024 – okres Stará Ľubovňa a Kežmarok
- 07.05.2024 – okres Snina, Humenné a Medzilaborce
- 09.05.2024 – okres Prešov, Sabinov a Vranov nad Topľou
Obrázok 2 Stretnutie pracovnej skupiny v meste Snina
Účasť na stretnutiach bola veľmi priaznivá, nakoľko sa vyšplhala na pekných 62 %. Na každom stretnutí so starostami rizikových obcí sa preberali viaceré témy. Aby starostovia/primátori mali predstavu, čo od nich požadujeme, bola prezentovaná téma kvality ovzdušia v zóne Prešovského kraja. Taktiež bola vysvetlená problematika PZKO ako strategického dokumentu, na ktorého tvorbe sa obce plne podieľajú. Následne sa preberali opatrenia na zlepšenie situácie v obciach, financovanie opatrení, dotazník opatrení, ktorý je dôležitým zdrojom informácii do dokumentu PZKO, a to, čo im projekt Populair ponúka v otázke zlepšenia kvality ovzdušia. Nakoniec bola voľná diskusia.
Postrehy zo stretnutí
Pri diskusii so starostami sme sa stretávali na každom z piatich stretnutí s rovnakými problémami v situácii s ovzduším v obciach. Väčšina frustrácie vychádzala z nemožnosti financovania opatrení, ktoré by mali najpriaznivejší dopad na zlepšenie ovzdušia v obci. Starostovia preto zdieľali svoje skúsenosti s prácou vo svojej obci.
Rozoberali sa tieto pálčivé témy:
- tranzitná doprava – akútne zabezpečenie obchvatov, rýchlostných ciest či diaľnic mimo obcí; zabezpečenie pravidelnej opravy cestných komunikácii v intraviláne obce, aby nedochádzalo k nárastu emisií z dopravy v miestach, kde je zastaraná infraštruktúra;
Zdroj: Adobe Stock
- energetická chudoba – ťažká riešiteľnosť so znečisťovateľmi, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkov na kvalitné palivo a moderné vykurovacie zariadenie; nedostatočná finančná podpora občanov vo veci vykurovania domácností; kontroverzná vymožiteľnosť pokút od občanov, u ktorých sa preukáže spaľovanie odpadu; obava z diskriminácie obyvateľov obce pri napomenutí kvôli podozreniu zo spaľovania odpadu vo vykurovacom zariadení, z dôvodu zohľadňovania finančnej situácie daného občana.
Zhrnutie
Po stretnutí starostovia zaslali vyplnené dotazníky a vďaka nim viac rozumieme problémom, s ktorými sa potykajú. Dozvedeli sme sa cenné informácie ohľadne plánovaných opatrení, ktoré môžu zlepšiť kvalitu ovzdušia v obci, a naopak tie, na ktoré nemajú momentálne dosah. Všetky problémy, s ktorými sa starostovia potykajú pri svojej praxi, sú cennými informáciami z prvej ruky, ktoré poukazujú na to, kde je potrebné zmeniť politiku, aby sa situácia zlepšila. Tieto opatrenia budú základom pre tvorbu PZKO. Dúfame, že spoločne tak docielime lepšiu kvalitu ovzdušia v Prešovskom kraji.