
Aktualita
Kam za dobrou kvalitou ovzdušia?
18. 07. 2025
Osveta
Leto je v plnom prúde. Niektorí sa sme z dovolenky vrátili, niektorí len balíme kufre a iní ešte len hľadáme, kde sa vybrať. Kam by smerovali naše cesty, ak by sme si naše cestovateľské destinácie vyberali podľa kvality ovzdušia?

Na prvých priečkach v rebríčku miest s najlepšou kvalitou ovzdušia sa opakovane umiestňujú severoeurópske metropoly a nie je tomu inak ani tento rok. Štokholm, Reykjavík a Helsinki sú podľa Európskej environmentálnej agentúry najčistejšími hlavnými mestami v Európe, čo sa týka kvality ovzdušia. Bratislava je pre porovnanie na 18. mieste.
Medzi krajiny s dobrou kvalitou ovzdušia sa okrem Švédska, Islandu a Fínska radia celosvetovo aj Estónsko, Grenada, Maurícius, Nový Zéland a Austrália, samozrejme ak práve nedochádza k rozsiahlym ničivým požiarom.
Čomu vďačia tieto destinácie za dobrú kvalitu ovzdušia?
- Krajiny a mestá, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na obnoviteľné zdroje energie ako sú geotermálna, vodná a solárna energia, majú zvyčajne lepšiu kvalitu ovzdušia vďaka zníženej závislosti od fosílnych palív.
- Dobre udržiavané a efektívne systémy verejnej dopravy môžu výrazne znížiť emisie z osobných áut.
- Zákony a regulácie proti znečisťovaniu prispievajú k čistejšiemu ovzdušiu a verejným priestranstvám.
- Silná kultúra environmentálneho povedomia môže tiež prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia.
Dovolenka na Slovensku
Za dobrou kvalitou ovzdušia nemusíme však ďaleko. Aj keď máme na Slovensku dlhodobo problém s kvalitou ovzdušia, týka sa predovšetkým obdobia vykurovacej sezóny – ide o domácnosti, ktoré v zimnom období vykurujú tuhými palivami. Oblasti, ktoré v zime zaznamenávajú zvýšené koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší teda môžu mať s príchodom leta dočasne po probléme.
Ak si vyberáte letnú destináciu na Slovensku s ohľadom na kvalitu ovzdušia, mimo priemyselných zdrojov a intenzívnej dopravy by ste mali byť v poriadku.
Dávajte si pozor na letný smog
Napriek tomu, že výrazné znečistenie ovzdušia na Slovensku zaznamenávame najmä v chladnejších mesiacoch, v lete nás môžu potrápiť zvýšené koncentrácie prízemného ozónu. Ten vzniká chemickou reakciou slnečného žiarenia, oxidov dusíka (výfukové plyny a priemyselné emisie) a prchavých organických zlúčenín v atmosfére. Drží sa tesne nad zemským povrchom a najvyššie koncentrácie zaznamenávame počas horúcich slnečných dní a bezvetria.
Odporúčame preto sledovať smogové výstrahy na www.shmu.sk alebo www.dnesdycham.sk a chrániť sa pred znečistením.