illustration-image-of-the-header

Aktualita

Domov Aktuality Bez podpory relevantných subjektov budú mať samosprávy problém riešiť problematiku znečisťovania ovzdušia

Bez podpory relevantných subjektov budú mať samosprávy problém riešiť problematiku znečisťovania ovzdušia

26. 02. 2025 Ovzdušie

V súvislosti s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (SEA) sa dňa 12. februára 2025 konalo verejné prerokovanie návrhu Programu na zlepšenie kvality ovzdušia (PZKO) pre zónu Banskobystrický kraj (BBSK) a Správy o hodnotení strategického dokumentu (SD).

pohľad na mesto Banská Bystrica
Zdroj: Adobe Stock

Na úvod bol zúčastneným predstavený PZKO, jeho ciele, navrhované prioritné a podporné opatrenia, ako aj rizikovosť obcí Banskobystrického kraja, či štruktúra dokumentu. Posledný PZKO bol spracovaný ešte v roku 2013, jeho aktualizácia bola teda viac než potrebná, aj v súvislosti so žalobou Európskej komisie za neplnenie smernice o okolitom ovzduší. BBSK je z hľadiska tejto žaloby jedným z dvoch dotknutých území, ďalším je zóna Košický kraj.

Zhotoviteľom Správy o hodnotení SD (Enviconsult s.r.o.) bol predstavený proces SEA, ktorého ukončením je po vypracovaní odborného posudku vydanie záverečného stanoviska, ktoré odporučí, prípadne neodporučí prijatie strategického dokumentu. Správa obsahuje identifikované pozitívne a negatívne vplyvy implementácie strategického dokumentu, ako aj návrh opatrení na zmiernenie negatívnych účinkov.

Správa o hodnotení strategického dokumentu ako aj návrh programu sú dostupné aj na Enviroportáli: 
https://www.enviroportal.sk/eia/detail/program-na-zlepsenie-kvality-ovzdusia-zona-banskobystricky-kraj 

Zúčastnení mali možnosť vzniesť pripomienky na zapracovanie do aktuálneho znenia PZKO. Navrhnuté bolo upresnenie územia ťažby magnezitu (Jelšava – Lubeník), posilnenie podpory pre mestské sociálne podniky na výrobu biomasy pre domácnosti cez grantové schémy, upresnenie informácie k nenaplneniu Uznesenia vlády č. 617/2024, zachytávanie odpadového tepla zo Slovenských magnezitových závodov v Jelšave (potenciál pre jeho ďalšie využitie), podpora systematickej environmentálnej výchovy (napr. formou ozdravovacích pobytov či školy v prírode), ako aj potreba upresnenia odpočtu pre naplnenie indikátorov v rámci opatrenia osveta.

Na záver sa prezentujúci, ako aj ďalší zúčastnení, zhodli, že samosprávy bez podstatnej podpory relevantných rezortov, inštitúcií a finančných mechanizmov, nezvládnu podchytiť a aktívne riešiť problematiku znečisťovania ovzdušia, na čo upozorňuje aj PZKO. 
 

Zdieľaj: